maseczka na wągry

Domowa maseczka na wągry

| 0 Komentarzy

Nieestetyczne czarne kropki znajdujące się na porach skóry bywają uciążliwe i niekiedy trudne w usunięciu. Z pomocną przychodzą liczne gotowe maski oczyszczające pory skóry z zaskórników. Można też samemu wykonać domową maseczkę i skutecznie pozbyć się wągrów. Co to są zaskórniki? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się wągrów?

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki potocznie zwane wągrami to jedne z częstszych przeszkód do pięknej i zdrowej skóry. Te nieestetyczne i często trudne do likwidacji czarne kropki (zaskórniki otwarte) lub biała kaszka (zaskórniki zamknięte) znajdują się w porach skóry. Przeważnie występują one w tzw. „strefie T” czyli na czole, w okolicach nosa i brody.

Jak powstają wągry?

Zaskórniki powstają w wyniku zablokowanych porów. A te z kolei blokują się, kiedy to gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość łoju przy jednoczesnym nieprawidłowym procesie złuszczania się naskórka. Wągry mogą też powstawać przez codzienne zanieczyszczenia skóry m.in. takie jak: brud, kurz, pył czy smog. Zaskórniki ulegają nierzadko bakteryjnym nadkarzeniom, a to prowadzi do powstawania ropnych krost. Krosty te mogą przerodzić się w ogniska zapalne i mieć znamiona trądziku. Dlatego też bardzo ważne jest niebagatelizowanie tych drobnych czarnych lub białych krost i rozpoczęcie z nimi walkę.

Kogo dotyczy problem zaskórników?

Zaskórniki mogą się pojawić praktycznie na każdym typie skóry. Niemniej jednak najbardziej narażone na powstawanie wągrów są osoby posiadające cerę tłustą, mieszaną lub trądzikową.

5 sposobów na pozbycie się zaskórników

Bardzo popularną metodą walki z zaskórnikami są domowej roboty maseczki. Do ich przygotowania potrzebujemy jedynie kilku prostych i naturalnych składników m.in. takich jak: woda destylowana, soda oczyszczona, żelatyna i glinka, a także białko jaja kurzego, sok z cytryny lub węgiel aktywny, kurkuma, mleko czy miód.

  • Soda oczyszczona doskonale rozjaśnia i zmniejsza przebarwienia po trądziku. Wykazuje działanie antybakteryjne, a dzięki swoim drobinkom silnie też złuszcza naskórek.
  • Węgiel aktywny działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ułatwia usuwanie toksyn ze skóry i organizmu, pozbywa się nadmiaru sebum i zrogowaciałego naskórka.
  • Mleko złuszcza martwy naskórek, oczyszcza, odblokowuje i zwęża pory. Ponadto wykazuje silne działanie nawilżające i regenerujące.
  • Sok z cytryny wykazuje silne działanie wybielające, odświeżające i odżywcze na skórę.
  • Kurkuma rozświetla i odświeża skórę oraz redukuje zaczerwienienia.
  • Miód wykazuje działanie silnie nawilżające, uelastyczniające i wygładzające drobne zmarszczki.
  • Glinka w zależności od koloru, łagodnie ściąga i napina skórę, oczyszcza, wygładza, a także absorbuje nadmiar sebum.
  • Białko jaja kurzego łagodnie ściąga skórę, napina i zmniejsza pory. Ponadto odświeża i oczyszcza cerę.
  • Żelatyna pozytywnie wpływa na elastyczność i napięcie skóry. Dodatkowo dogłębnie nawilża i odbudowuje.

1. Domowa maseczka na wągry z węgla

Do przygotowania maseczki z węgla aktywnego potrzeba jedynie: 2 – 3 tabletek lub kapsułek węgla aktywnego zakupionego w pobliskiej aptece oraz 1 łyżki jogurtu naturalnego lub 1 łyżki wody destylowanej (ostatecznie możemy dodać wodę źródlaną). Maseczkę z węglem możemy też wymieszać z 1 łyżką żelatyny lub naturalnej glinki. Jeśli chcemy zastosować żelatynę, to musimy wiedzieć, aby najpierw podgrzać ją w garnku wraz z węglem aktywnym tak długo, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Dopiero po całkowitym przestygnięciu mieszanki możemy nałożyć ją bezpiecznie na skórę.

Rozgniatamy tabletki lub kapsułki, aby wydobyć z nich węgiel aktywny i mieszamy z aktywnym, odpowiednim składnikiem do uzyskania jednolitej konsystencji. Po dokładnym wymieszaniu składników nakładamy mieszankę bezpośrednio na wągry, głównie znajdujące się w „stefie T”, czyli czoło, nos i broda. Po upływie ok. 15 – 20 minut zmywamy delikatnie maseczkę z węgla wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub dłońmi.

2. Maseczka na wągry z sody oczyszczonej

Do wykonania domowej roboty, naturalnego kosmetyku potrzebujemy: 1- 2 łyżek proszku sody oczyszczonej oraz 1- 2 łyżek letniej, przegotowanej wody. Całość starannie mieszamy, a gotową mieszankę nakładamy punktowo (np za pomocą pędzla) na zanieczyszczone miejsca na twarzy przeważnie są to okolice „strefy T”. Po upływie ok. 7 – 10 minut starannie, aczkolwiek delikatnie zmywamy maskę ciepłą wodą.

3. Maseczka na wągry z miodem

Do przygotowania tej maseczki potrzebujemy jedynie dwóch prostych składników: 2 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżkę miodu. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak powstałą naturalną papkę nakładamy na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy i pozostawiamy przez ok. 15 – 20 minut.

4. Domowa maseczka na wągry z żelatyny i mleka

Chcąc stworzyć naturalną maseczkę z żelatyny i mleka wystarczą jedynie: 2 łyżki mleka i 2 łyżki żelatyny. Składniki te powinniśmy starannie wymieszać ze sobą i podgrzać w garnku na małym ogniu do uzyskania jednolitej masy. Kiedy maska na twarz ostygnie, możemy (np za pomocą pędzla) nałożyć mieszankę na miejsca dotknięte zaskórnikami i innymi zanieczyszczeniami. Po upływie ok. 20 -30 minut, zaschniętą maseczkę zmywamy ciepłą wodą. To bardzo ważne, bo o ile w przypadku maski z glinki nie powinniśmy dopuścić do jej zaschnięcia to tutaj jest zupełnie inaczej. Domowa maseczka z żelatyny i mleka musi zastygnąć na skórze twarzy, aby mogła w pełni zadziałać.

2. Domowa maseczka na wągry z jajka kurzego

Maseczka z jajka kurzego to jeden z najprostszych i naturalnych sposobów na pozbycie się zaskórników. Do jej przygotowania bowiem potrzebujemy jedynie białka z 1 jajka kurzego, które uprzednio powinniśmy ubić do sztywnej masy. Można też dodać 2 łyżki soku z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz dotkniętą wągrami i innymi zanieczyszczeniami. Jeśli zauważymy, że maseczka już wyschła możemy ją zmyć za pomocą ciepłej wody.

Naturalne kosmetyki na wągry

W pełni naturalne kosmetyki oczyszczające i odblokowujące pory z zaskórników i innych zanieczyszczeń oraz inne produkty pielęgnacyjne można zakupić bezpośrednio w sklepie Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)