olejek herbaciany

Olejek herbaciany – Właściwości i zastosowanie w kosmetyce

| 0 Komentarzy

Olejek herbaciany dzięki swoim wyjątkowym antyseptycznym właściwościom już od wieków był wykorzystywany przez Aborygenów jako naturalny środek do dezynfekcji i leczenia ran. Jakie jeszcze właściwości posiada olejek herbaciany oraz w jakich sytuacjach można go zastosować?

Olejek z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil, Malaleuca Alternifolia Oil) posiada jasnożółty kolor i charakterystyczny bardzo intensywny, lekko goździkowy zapach. Pozyskuje się go z rosnącego w Australii i Nowej Zelandii drzewa o łacińskiej nazwie Melaleuca alternifolia.

Olejek herbaciany

Głównym związkiem aktywnym w olejku herbacianym jest 4-terpineol i cyneol, to dzięki nim olejek ten ma silne działanie antyseptyczne oraz pozytywne działanie pomocne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Właściwości olejku herbacianego

Olejek ten wykazuje bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zapobiega zakażeniom, łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenia.

Działanie olejku herbacianego

  • Odstrasza insekty i koi skórę po ukąszeniu owada.
  • Łagodzi świąd, podrażnienie i uporczywe pieczenie skóry.
  • Wspomaga układ odpornościowy.
  • Uspokaja, wycisza organizm i koi nerwy.
  • Pomaga w leczeniu kataru, przeziębienia i grypy.
  • Regeneruje, oczyszcza i odkaża skórę.
  • Zwalcza opryszczkę, trądzik, brodawki i kurzajki.
  • Spłyca i wybiela blizny.

Zastosowanie w kosmetyce

Olejek herbaciany skutecznie udrażnia drogi oddechowe, dlatego też stosowany jest przede wszystkim jako naturalny środek pomocniczy w leczeniu kataru, grypy i przeziębienia. Równie popularnym zastosowaniem jest stosowanie go jako odstraszający owady (insekty nie znoszą zapachu olejku) oraz jako środek kojący po ukąszeniu owada, bowiem olejek herbaciany faktycznie zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie skóry oraz eliminuje uporczywe uczucie pieczenia i swędzenia. Ponadto stosuje się go przy opatrywaniu drobnych skaleczeń i otarć skóry oraz naturalnej dezynfekcji rąk. Oleje herbaciany w formie płukanki pomocny jest także w walce o świeży i przyjemny zapach z ust. Ponadto może być stosowany w przypadku zapalenia dziąseł i bólu gardła. Mało kto wie, że olejek herbaciany również stosowany jest w przypadku bólu mięśni. Wystarczy już kilka kropel olejku do ulubionego naturalnego płynu do kąpieli lub bezpośrednio do wody, aby przynieść ulgę zbolałym i napiętym mięśniom. Olejek herbaciany doskonale się sprawdza w przypadku napadów histerii czy silnego zdenerwowania. Sprawdzi się również jako naturalny, odświeżający i odkażający dodatek do prania, sprzątania i usuwania pleśni w domu.

Olejek herbaciany Na skórę

Z powodzeniem można go też stosować w leczeniu grzybicy stóp i paznokci, bowiem hamuje rozwój drobnoustrojów i pozbywa się nieestetycznych zmian. W dodatku koi i nawilża spękane pięty, pomaga zwalczać nadmierną potliwość stóp i eliminuje problem przykrego zapachu pod pachami. Dzięki swoim silnym właściwościom przeciwbakteryjnym uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków przeciwtrądzikowych. Olejek przenika wgłąb porów skóry, odblokowuje je z nadmiaru sebum i z wszelkich innych zanieczyszczeń prowadzących do zaskórników i ropnych zmian. Choć olejek herbaciany nie jest i nie będzie nigdy specjalistycznym lekiem zwalczającym łuszczycę, to coraz częściej wykorzystywany jest jako naturalny środek pomocniczy w walce z łuszczycą, a dokładniej pomaga w sposób łagodny w zrzucaniu przez skórę łuszczącego się naskórka.

Olejek herbaciany Na włosy

Zastosowany na włosy olejek herbaciany eliminuje problem nadmiernego przetłuszczania się włosów u nasady, odkaża i wycisza skórę głowy zapobiegając przy tym infekcjom grzybiczym i eliminując drobne stany zapalne i bakterie na skalpie. Eliminuje świąd, pieczenie, łupież oraz pobudza krążenie w skórze głowy dzięki czemu przyczynia się również do odżywienia i przyspieszenia porostu włosów.

Jak stosować olejek herbaciany?

Olejek herbaciany można nałożyć bezpośrednio (kilka kropel) na skórę lub dodać odpowiednią ilość do kąpieli, toniku, płukanki lub innego wybranego naturalnego oleju. Podczas stosowania olejku herbacianego warto unikać słońca, bowiem skóra w trakcie jego stosowania jest niezwykle wrażliwa na działanie promieni UV.

Dla kogo polecany jest olejek herbaciany?

Doskonale się sprawdzi u osób borykających się z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi. Pomocny będzie w przypadku ciągle swędzącej i przetłuszczającej się skóry głowy.
Polecany jest także tym, którzy w sposób naturalny chcą uzyskać poczucie świeżości jamy ustnej, pach lub stóp. Bardzo ważne jest, aby nie stosować olejku herbacianego u dzieci poniżej 6-tego roku życia.

Cena

Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych olejków herbacianych, które różnią się swoją ceną w zależności od marki, pojemności produktu i składu. Za czysty, 100% naturalny, nierozcieńczony olejek herbaciany zapłacimy od 11 zł do nawet 45 zł.

Gdzie kupić olejek herbaciany?

100% naturalny, nierafinowany olejek herbaciany oraz inne naturalne produkty do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów można zakupić w sklepie internetowym Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)