Komedogenność olejów

Komedogenność olejów

| 0 Komentarzy

Naturalne oleje od wieków są wykorzystywane w kosmetyce, jako naturalny i doskonały produkt do pielęgnacji skóry i włosów. Choć każdy z olejów wykazuje wspaniałe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, to warto wiedzieć, że nie każdy olej przyniesie pożądane rezultaty na każdym typie cery i włosów. Oleje nie tylko potrafią uczulać, ale też mogą źle wpływać na stan skóry i włosów. Co to są oleje komedogenne i jaki mogą mieć wpływ na codzienną pielęgnację?

Co to są oleje komedogenne i oleje niekomedogenne?

Oleje czy masła komedogenne to w głównej mierze oleje z bardzo wysoką zawartością kwasów nasyconych i jednonienasyconych, takich jak: erukowy, oleinowy, oleopalmitynowy, arachidowy, stearynowy, palmitynowy, myristynowy i laurynowy. Takiego typu oleje mają z reguły ciężką konsystencję, a ich wchłanialność jest niezwykle trudna i trwa nieco dłużej niż w przypadku olejów czy maseł niekomedogennych. Co więcej, mogą powodować tzw. efekt „zapychania” porów skóry. Dlatego też, takie oleje mogą przyczynić się do powstawania zaskórników i wyprysków oraz trudnych do usunięcia zmian na skórze, czy puszenia się kosmyków. Ogólnie rzecz biorąc, oleje i masła komedogenne mogą przyczynić się do pogorszenia ogólnego stanu naszej skóry i włosów. Bardzo ważna jest więc znajomość poszczególnych typów olejów i stosowanie tego typu kosmetyku zgodnie z typem i potrzebami naszej skóry i włosów.

Oleje i masła niekomedogenne to takie, które zawierają w składzie głównie kwasy linolenowy, linolowy i gamma-linolenowy, które są bezpieczne dla skóry. Tego typu naturalne kosmetyki nie mają ciężkiej konsystencji, szybko się wchłaniają i nie powodują szkodliwego efektu „zapychania” porów skóry.

Kto powinien unikać olejów komedogennych?

Osoby posiadające cerę mieszaną, tłustą lub trądzikową powinny omijać oleje oraz masła komedogenne szerokim łukiem. Tego typu oleje mogą jedynie pogorszyć stan skóry i przyczynić się do powstawania jeszcze większych i trudniejszych do usunięcia wykwitów skórnych. Posiadacze cer problemowych powinni sięgać jedynie po oleje i masła niekomedogenne, które nie pozostawią na skórze tłustego filmu, odetkają pory oraz złagodzą stany zapalne i ukoją skórę.

Jakie są najlepsze oleje do cery tłustej i trądzikowej?

Oleje dla skór skłonnych do zapychania, czyli mieszanych, tłustych lub trądzikowych, skłonnych do powstawania wyprysków i zaskórników, powinny mieć lekką konsystencję i szybką wchłanialność oraz przede wszystkim, powinny zawierać wysokie stężenie kwasu linolowego i małe stężenie kwasu oleinowego.

Do olejów spełniających te wymagania i jednocześnie najczęściej polecanych kosmetyków zalicza się:olej tamanu, olej moringa czy olej jojoba oraz olej z nasion chia, olej z czarnuszki, olej arganowy, a także olej z pestek malin, olej neem, olej z ogórecznika i olej z nasion konopi.

5 najpopularniejszych olejów komedogennych

Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych olejów komedogennych, których z reguły należy unikać nie tylko w czystej postaci, ale także jako składnik danego kosmetyku (im wyżej w składzie produktu tym więcej jest tego typu oleju). Bardzo ważne jest, aby podkreślić, że oleje tego typu mogą, choć wcale nie muszą pogarszać stanu naszej skóry czy włosów, bowiem zjawisko „zapychania” jest bardzo indywidualne i każda skóra reaguje na dany olej inaczej. Ponadto oleje komedogenne mieszane w odpowiednich, niewielkich proporcjach faktycznie mogą pielęgnować bez negatywnego wpływu na skórę czy włosy. Ponadto oleje m.in. takie jak: olej z korkosza, olej kukurydziany, olej palmowy, olej sezamowy, olej sojowy, oliwa z oliwek, olej z orzechów włoskich, olej z orzechów laskowych czy olej z pestek brzoskwini, wykazują działanie wysoce komedogenne i mogą zapychać pory skóry oraz przyczyniać się do powstawania zaskórników.

1. Olej kokosowy

Nierafinowany olej kokosowy (Cocos Nucifera (Coconut) Oil) to jeden z najpopularniejszych olejów roślinnych wykorzystywany w pielęgnacji skóry ciała i włosów jako dodatek do kąpieli, produktów kosmetycznych czy olejowania włosów. Zawiera wysoką zawartość kwasu laurynowego, co czyni ten olej wysoce komedogennym, dlatego też należy być ostrożnym przy stosowaniu go na skórę twarzy. Olej kokosowy może doskonale się sprawdzić w przypadku skóry wrażliwej, suchej i popękanej oraz zniszczonej promieniami słonecznymi.

2. Olej z kiełków pszenicy

Naturalny olej z kiełków pszenicy (Triticium Vulgare (Wheat) Germ Oil) zawiera m.in. kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas linolowy, kwas linolenowy, lecytyna i witaminy A, D i E i niestety również jest wysoce komedogenny, dlatego też może przyczyniać się do zapychania porów i powstawania zaskórników. Niemniej jednak doskonale się sprawdza w pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, zaczerwienionej i dojrzałej.

3. Olej z awokado

Naturalny olej z awokado (Persea Gratissima (Avocado) Oil) jest równie popularny w pielęgnacji co olej kokosowy. Prócz witamin zawiera kwasy oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy i linolenowy co niestety wyklucza go w pielęgnacji skór tłustych i problematycznych. Dzięki swoim silnym właściwościom odżywczym, wzmacniającym i uelastyczniającym oraz ochronnym i antyoksydacyjnym świetnie się sprawdzi u osób posiadających skórę suchą, zwiotczałą i pozbawioną elastyczności, zmęczoną, dojrzałą i podrażnioną.

4. Olej z nasion bawełny

Naturalny olej z nasion bawełny (Gossypium (Cotton) Seed Oil) to niepozorny olej, który zawiera sporą zawartość kwasu oleinowego, palmitynowego i arachidowego, co oznacza, że jest równie wysoce komedogenny co wyżej wymienione oleje. Olej z nasion bawełny posiada wspaniałe właściwości antyoksydacyjne, regeneracyjne, ochronne i ujędrniające. Od razu polubią go skóry suche, wrażliwe, delikatne, popękane i dojrzałe.

5. Olej z pestek moreli

Nierafinowany olej z pestek moreli (Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil) choć ma szereg wspaniałych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, to niestety również jest wysoce komedogenny. Olej morelowy likwiduje obrzęki i cienie pod oczami, działa silnie przeciwstarzeniowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Ponadto dogłębnie odżywia, nawilża i koi skórę niwelując nieprzyjemny świąd i pieczenie skóry. Olej z pestek moreli szczególnie polubią skóry łuszczące się, popękane, suche i zniszczone.

5 najpopularniejszych olejów niekomedogennych

Poniżej przestawione zostały najpopularniejsze oleje niekomedogenne, które bezpiecznie mogą stosować osoby zarówno te, które posiadają cerę suchą, dojrzałą, delikatną i wrażliwą jak i osoby z cerą problemową i wymagającą, czyli mieszaną, tłustą lub trądzikową. Ponadto do olejów niekomedogennych zaliczamy m.in. takie oleje jak: olej z pachniotki, olej z opuncji figowej, olej jojoba, olej z granatu, olej z kamelii, olej z czarnej porzeczki, olej neem, olej z pestek chia, olej z nasion arbuza, olej z dzikiej róży lub róży damasceńskiej, olej rycynowy, olej z rokitnika, olej z nasion marchwi, olej z pestek winogron czy olej z pestek dyni.

1. Olej z ogórecznika lekarskiego

Nierafinowany olej z ogórecznika (Borago Officinails Seed Oil) jest jednym z najlepszych olejów do pielęgnacji skóry trądzikowej i problematycznej, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku skóry suchej, dojrzałej, łuszczącej się, podrażnionej i wrażliwej. Wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry, egzemy czy innych dolegliwości skórnych. Olej z nasion ogórecznika lekarskiego wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, antyseptyczne, łagodzące i regulujące. Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i innymi czynnikami zewnętrznymi.

2. Olej z nasion konopii

Naturalny olej konopny (Cannabis sativa (Hemp) seed oil) zawiera m.in. ok.75 proc. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie oraz wzmacniająco, regeneracyjnie i ochronnie na skórę. Ponadto silnie uelastycznia, napina i koi skórę. Polecany jest w pielęgnacji zarówno skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej jak i skóry suchej i dojrzałej, a nawet atopowej, swędzącej i łuszczącej się.

3. Olej z czarnuszki

Zimnotłoczony olej z czarnuszki (Nigella Sativa (Black Seed) Oil) w prawie 85% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie Omega – 6 i Omega – 9 oraz kwas Omega – 3). Olej ten wykazuje działanie silnie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyalergiczne, antyoksydacyjne, regulujące i ochronne. Skutecznie spowalnia procesy starzenia się skóry, odblokowuje zatkane pory, niweluje zaskórniki i wypryski oraz reguluje poziom sebum. Doskonale się sprawdzi w pielęgnacji skóry atopowej i łuszczycowej, delikatnej i wrażliwej.

4. Olej z pestek malin

Naturalny olej z pestek malin (Rubus Ideaus (Rapsberry) Seed Oil) to jeden z najlepszych olejów niekomedogennych. Wykazuje silne działanie rozjaśniające, regenerujące, wygładzające, wzmacniające i natłuszczające. Ponadto olej z pestek malin działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Szczególnie polecany jest do cery suchej, zniszczonej, dojrzałej i z przebarwieniami.

5. Olej tamanu

Nierafinowany olej tamanu (Oleum Calophyllum Inophyllum) pomaga szybciej zagoić się wypryskom i zapobiegać nowym. Zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz odmładza i uelastycznia skórę. Szczególnie pomocny jest w leczeniu łupieżu, łuszczycy, grzybicy stóp i paznokci. Polecany jest w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, zniszczonej i dojrzałej oraz łuszczącej się i zaczerwienionej.

Gdzie kupić naturalne oleje?

W pełni naturalne, oleje niekomedogenne do twarzy oraz inne produkty kosmetyczne można zakupić bezpośrednio w sklepie internetowym Sanaja.pl.

  • Olej tamanu

    Olej tamanu Bio Mohani 50ml – Egzotyczna kuracja

  • Organiczny Olej z Czarnuszki

    Olej z czarnuszki nierafinowany 50ml

  • Olej konopny

    Olej konopny nierafinowany 50ml e-FIORE

  • Olejek z pestek malin

    Olej z pestek malin nierafinowany 50ml

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)