olejek z mięty pieprzowej - właściwości i zastosowanie w kosmetyce - sanaja

Olejek z mięty pieprzowej – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

| 0 Komentarzy

Doceniony i wykorzystywany na całym świecie ze względu na swoje silne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Olejek z mięty pieprzowej, bo o nim mowa, działa antyseptycznie, wzmacniająco i rozkurczająco, wykrztuśnie i przeciwwzdęciowo. Jakie jeszcze właściwości posiada olejek z mięty pieprzowej i jakie znajduje zastosowanie w naturalnych kosmetykach do pielęgnacji?

Mięta pieprzowa

Rosnąca powszechnie na terenie Europy i Ameryki Północnej, mięta pieprzowa (znana też jako mięta lekarska) INCI: Mentha Piperita to jedna z najpopularniejszych roślin, a przede wszystkim najchętniej wykorzystywana roślina jako surowiec leczniczy.

Liście mięty pieprzowej zawierają m.in. olejki lotne, garbniki, flawonoidy i kwasy organiczne, dzięki czemu zioło to zawdzięcza swe silne właściwości zdrowotne. Warto podkreślić, iż mięta pieprzowa bogata jest w witaminę A, magnez, potas, wapń i związki fenolowe, które opóźniają procesy starzenia się skóry. Wyciągi z mięty pieprzowej stosuje się przede wszystkim przy problemach trawiennych, braku apetytu, pomocniczo w kolce jelitowej czy schorzeniach wątroby. Regulują też perystaltykę jelit i wykazują działanie przeciwbólowe. Dodatkowo mięta pieprzowa zwiększa koncentrację, wykazuje działanie antyrakowe, rozrzedza krew, a nawet łagodzi objawy depresji.

Olejek z mięty pieprzowej (INCI: Oleum Menthae piperitae) podobnie jak samą miętę od wieków wykorzystywano w medycynie naturalnej. Naturalny olejek pozyskuje się z mięty w postaci mieszanki różnych substancji, w skład których wchodzą m.in. mentol, walerian mentolu, tymol czy limonen, a także kilka rodzajów garbników. Niestety pomimo wielu zalet, olejek pieprzowy posiada również wady. Po jego przedawkowaniu może wywołać bóle brzucha i wymioty, a nawet zaburzenia równowagi. U osób wrażliwych może też wywołać pokrzywkę, świąd i przekrwienie skóry.




Właściwości olejku z liści mięty pieprzowej

  • Działa uspokajająco i łagodząco na skórę.
  • Zapobiega podrażnieniom i zaczerwienieniom skóry.
  • Eliminuje uczucie gorąca.
  • Odświeża oddech.
  • Działa chłodząco i usprawnia mikrokrążenie.
  • Zmniejsza przetłuszczanie się włosów.
  • Eliminuje objawy łupieżu.
  • Rozświetla cerę przywracając jej naturalny blask.
  • Skutecznie oczyszcza skórę ze wszelkich zanieczyszczeń.
  • Łagodzi ból głowy i zębów.

Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej jest szeroko wykorzystywany m.in. w kosmetyce, gdzie znalazł swoje zastosowanie w odświeżających pastach do zębów, mydłach naturalnych, balsamach i kremach, a także mgiełkach, chłodzących maskach do twarzy, szamponach oraz orzeźwiających żelach i okładach do ciała.

Kosmetyki z zawartością olejku z mięty pieprzowej szczególnie polecane są osobom posiadającym skórę problematyczną (w tym tłustą), a także tym którym znany jest problem niesfornych, puszących się włosów, nawracającego łupieżu, czy stale przetłuszczających się włosów.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)