Wypadanie włosów - przyczyny i zapobieganie

Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie

| 0 Komentarzy

Wypadanie włosów to częsta przypadłość i dość wstydliwy problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Jakie są przyczyny wypadania włosów i w jaki sposób ograniczyć ten niekorzystny proces?

Statystycznie większość kobiet gubi do około 100 włosów dziennie. Często znaleźć je można w łazience, na poduszce lub na szczotce. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy fryzura miejscami się przerzedza lub pojawiają się łyse miejsca na głowie, a kępek wolnych włosów jest coraz więcej.

Przyczyny wypadania włosów

  • Stres – zaburza cykl rozwojowy mieszków włosowych, dlatego jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów.
  • Dieta – na stan i wygląd włosów ogromny wpływ ma zdrowa dieta, bogata w wartościowe składniki odżywcze (w tym białko, minerały i witaminy), które wspomagają prawidłowy wzrost włosa.
  • Geny – niestety nadmierne wypadanie włosów może mieć podłoże genetyczne.
  • Ciąża/poród – problem nadmiernego wypadania włosów może pojawić się w trakcie ciąży lub po urodzeniu dziecka, kiedy to poziom estrogenów drastycznie spada. Proces ten jednak z czasem samoistnie ustępuje.
  • Zaburzenia odżywiania – choroby takie jak np. anoreksja lub bulimia, przyczyniają się do silnego wypadania włosów.
  • Antykoncepcja – może przyczynić się do osłabienia bądź nadmiernego wypadania włosów.
  • Radioterapia i chemioterapia – powodują drastyczne wyłysienie, które po czasie zwykle ustępuje.
  • Leki – niektóre leki (np. na depresję, choroby serca czy z dużą zawartością witaminy A) mogą mieć negatywny wpływ na stan naszych włosów.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja – zbyt częste farbowanie, trwała ondulacja, czy niewłaściwa stylizacja włosów (prostowanie, suszenie, mocne upięcie lub silne ściąganie włosów gumką) przyczyniają się do osłabienia i przerzedzenia włosów.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Przede wszystkim zadbaj o prawidłową stylizację włosów. Nie susz czupryny gorącym strumieniem powietrza (szczególnie w pobliżu wrażliwej nasady włosa), wybieraj luźniejsze upięcia i nie nadużywaj prostownicy czy lokówki. Zwróć również uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków do stylizacji. Wzbogać swoją dietę w produkty pełnowartościowe i bogate w białko, ponieważ to keratyna jest podstawowym budulcem włosa. Staraj się myć włosy regularnie ale unikaj codziennego mycia. Zamień popularne, drogeryjne kosmetyki takie jak: maski, odżywki czy szampony na w pełni naturalne, łagodne i wolne od drażniących i szkodliwych substancji chemicznych odpowiedniki. Przekonaj się do olejowania włosów naturalnymi olejami na bazie naturalnych ziół i wybierz odpowiedni dla typu i problemu swoich włosów. Od czasu do czasu masuj delikatnie opuszkami palców skórę głowy, wykonując przy tym koliste ruchy. Masaż pobudzi krążenie i zwiększy dopływ krwi do skóry głowy i cebulek włosowych.

Naturalne kosmetyki na wypadanie włosów

Często wystarczy niewielka zmiana w postaci odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, aby poprawić stan swoich kosmyków. Na rynku istnieje mnóstwo naturalnych produktów, które dogłębnie odżywiają i wzmacniają cebulki włosowe, poprawiając przy tym kondycję skóry głowy i włosów.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)