Witamina D w kosmetyce – Właściwości i zastosowanie

Witamina D w kosmetyce – Właściwości i zastosowanie

| 0 Komentarzy

Jako jedna z nielicznych witamin, witamina D może być wytwarzana przez nasz organizm za pomocą kontaktu z naturalnymi promieniami Słońca. Kojarzona jest głównie z profilaktyką krzywicy i osteoporozy. Jakie cenne właściwości pielęgnacyjne posiada ta niezwykła witamina?

Witamina D – co to jest?

Witamina D, występuje w aż trzech odmianach: witaminy D1 (kalcyferol), witamina D2 (ergokalcyferol), oraz witamina D3 (cholekalcyferol). Z łatwością rozpuszcza się w tłuszczach (i jest lepiej w nich przyswajana), co oznacza, że nie jest ona wydalana z naszego organizmu wraz z moczem czy potem, a magazynowana jest w tkance tłuszczowej i wątrobie. Niedobór tej witaminy prowadzi do problemów ze skórą, włosami i kośćmi, bowiem prowadzi do zaburzeń wchłaniania wapnia i fosforu co w konsekwencji oznacza możliwość występowania wszelkich problemów z układem kostnym m.in. jak: krzywice, osteopenia i osteoporoza.

Zastosowanie witaminy D w kosmetyce

W zależności od preparatu występować mogą w suplementach i lekach różne stężenia tej samej witaminy D. w pielęgnacji zewnętrznej witaminę D wykorzystuje się m.in. w postaci (rozcieńczonego lub nie) roztworu olejowego, alkoholowego sacharozowego lub glikolowego, a także w postaci popularnych ostatnio kapsułek. Wraz z rozporządzeniem Unii Europejskiej stosowanie czystej postaci witaminy D jest całkowicie zabronione.
Witamina D idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry wyjątkowo wrażliwej, naczyniowej, a także skóry dojrzałej, starzejącej się (witamina D stosowana jest z powodzeniem w profilaktyce przeciwstarzeniowej).
Witamina D – cenne właściwości pielęgnacyjne

  • Poprawia napięcie naskórka i zwiększa elastyczność skóry.
  • Zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne.
  • Hamuje wypadanie włosów.
  • Poprawia naturalny proces złuszczania naskórka.
  • Przyspiesza gojenie się ran i blizn (również potrądzikowych).
  • Pozytywnie wpływa na poprawę problemów dermatologicznych takich jak: nadmierne wydzielanie sebum, łuszczyca, egzemy, trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne rogowacenie, poparzenia słoneczne i chemiczne.
  • Wspaniale rozjaśnia przebarwienia.
  • Wyraźnie odżywia, wygładza i ujędrnia skórę.
  • Zmniejsza i reguluje nadwrażliwość skóry na bodźce prozapalne.
  • Hamuje nadmierne namnażanie się szkodliwych wolnych rodników.

Produkty z wysoką zawartością witaminy D

Największym źródłem witaminy D są przede wszystkim ryby morskie, przy czym należy pamiętać, aby nie podawać ich usmażonych bowiem smażenie niszczy witaminę D. Z powodzeniem odnajdziemy witaminę D również w produktach spożywczych takich jak: jajka (szczególnie żółtka jaj), mleko oraz inne przetwory mleczne, oleje roślinne, wątroba, tran i sery dojrzewające.

Co ciekawe witamina D jako jedna z niewielu witamin pozyskiwana jest nie tylko wraz ze spożyciem produktu. Dostarczyć ją można również poprzez rozsądne 15 – 20 minutowe kąpiele słoneczne, dzięki czemu nasz organizm sam wytwarza potrzebną mu witaminę D (pokrywa aż 90% zapotrzebowania). Pamiętajmy jednak, aby przed wystawieniem naszej skóry na działanie promieni słonecznych zabezpieczyć ją odpowiednimi filtrami, które nie przeszkadzają jednak w dostarczeniu witaminy D. Na prawidłową produkcję witaminy D ma wpływ wiele czynników takich jak: natężenie promieniowania, pigmentacja skóry, pora roku, szerokość geograficzna, a nawet masa ciała.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)