naturalne szampony do włosów

Wady regularnego stosowania szamponów z SLS

| 0 Komentarzy

Szampony oraz inne kosmetyki drogeryjne z zawartością SLS cieszą się popularnością na całym świecie. Coraz częściej jednak słyszy się o toksyczności tego popularnego składnika myjącego. Jakie właściwości posiada SLS oraz jak szampony z SLS wpływają na skórę głowy i włosy?

Co to takiego SLS?

SLS to popularny skrót od związku chemicznego, który nosi pełną nazwę Sodium Lauryl Sulfate (znany również jako: Sodium Laurilsulfate lub Sodium Dodecyl Sulfate – SDS). Substancja ta początkowo była wykorzystywana jako silny detergent w środkach czyszczących i odtłuszczających, stosowanych w przemyśle ciężkim. Dziś natomiast wykorzystywana jest w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, a jego rolą jest zwiększenie właściwości pieniących, a tym samym zwiększenie efektywności mycia. Podobną i równie popularną substancją jest również SLES czyli Sodium Laureth Sulfate.

Laurylosiarczan sodu – SLS dziś powszechnie jest stosowany w wielu produktach myjących i czyszczących takich jak: szampony, balsamy, pasty do zębów, mydła, żele pod prysznic, kosmetyki do mycia twarzy i wiele, wiele innych, które dostępne są zwykle w kosmetykach drogeryjnych w wielu popularnych sklepach.

Szampony z SLS – Wady regularnego stosowania

 • Uczulenie na Laurylosiarczan sodu i inne związki chemiczne.
 • Intensywne uczucie przesuszenia i podrażnienia skóry.
 • Osłabienie struktury włosów.
 • Silna ingerencja w naturalną ochronę skóry głowy.
 • Silne podrażnienie, a nawet uszkodzenie oczu.
 • Może wystąpić podrażnienie dziąseł i mieszków włosowych.
 • SLS nie tylko sam jest toksyną, ale pomaga również innym szkodliwym substancjom chemicznym (takim jak parabeny, silikony i substancje ropopochodne) wniknąć wgłąb skóry.
 • SLS to żrący środek pianotwórczy, który niszczy warstwy lipidowe, które sprawiają, że skóra jest gładka i elastyczna.
 • Pozbawienie włosów wilgoci.
 • SLS odkłada się w organizmie, można wykryć go w tkankach mózgu, wątroby i serca oraz innych ważnych narządów.
 • Laurylosiarczan sodu może powodować łysienie.

Dlaczego stosuje się szampony z SLS?

Powodem, dla którego ta potencjalnie toksyczna substancja jest stosowna w wielu produktach jest fakt niskiej ceny jego wytwarzania, bowiem SLS jest bardzo tanim środkiem pianotwórczym, który ułatwia mycie. Większość konsumentów nie widzi w tym jednak problemu. Oczekują jedynie dużej ilości piany w kosmetykach przeznaczonych do mycia, nie zastanawiając się nad konsekwencjami regularnego mycia produktami z SLS.

Alternatywa dla szamponów z SLS

Najlepszą alternatywą dla kosmetyków zawierających w składzie SLS i inne szkodliwe składniki drażniące, są produkty całkowicie naturalne. Obecnie na rynku jest ogromny wybór i łatwa dostępność kosmetyków, które zawierają w swym składzie wyłącznie dobroczynne, całkowicie naturalne i bezpieczne składniki aktywne, dedykowane dla danego problemu i typu skóry głowy oraz włosów.

Produkty wolne od SLS są świetną alternatywą szczególnie dla tych, którzy posiadają delikatną i wrażliwą skórę głowy oraz dla osób, które odczuwają negatywne skutki alergii wywołanej przez siarczany zawarte prawie we wszystkich kosmetykach drogeryjnych.

Gdzie kupić szampon bez silikonu?

Naturalny szampon bez silikonu oraz inne naturalne kosmetyki do włosów można kupić w sklepie internetowym Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)