naturalne szampony do włosów

Wady regularnego stosowania szamponów z SLS

| 0 Komentarzy

Szampony oraz inne kosmetyki drogeryjne z zawartością SLS cieszą się popularnością na całym świecie. Coraz częściej jednak słyszy się o toksyczności tego popularnego składnika myjącego. Jakie właściwości posiada SLS oraz jak szampony z SLS wpływają na skórę głowy i włosy?

Co to takiego SLS?

SLS to popularny skrót od związku chemicznego, który nosi pełną nazwę Sodium Lauryl Sulfate (znany również jako: Sodium Laurilsulfate lub Sodium Dodecyl Sulfate – SDS). Substancja ta początkowo była wykorzystywana jako silny detergent w środkach czyszczących i odtłuszczających, stosowanych w przemyśle ciężkim. Dziś natomiast wykorzystywana jest w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, a jego rolą jest zwiększenie właściwości pieniących, a tym samym zwiększenie efektywności mycia. Podobną i równie popularną substancją jest również SLES czyli Sodium Laureth Sulfate.

Laurylosiarczan sodu – SLS dziś powszechnie jest stosowany w wielu produktach myjących i czyszczących takich jak: szampony, balsamy, pasty do zębów, mydła, żele pod prysznic, kosmetyki do mycia twarzy i wiele, wiele innych, które dostępne są zwykle w kosmetykach drogeryjnych w wielu popularnych sklepach.

Szampony z SLS – Wady regularnego stosowania

 • Uczulenie na Laurylosiarczan sodu i inne związki chemiczne.
 • Intensywne uczucie przesuszenia i podrażnienia skóry.
 • Osłabienie struktury włosów.
 • Silna ingerencja w naturalną ochronę skóry głowy.
 • Silne podrażnienie, a nawet uszkodzenie oczu.
 • Może wystąpić podrażnienie dziąseł i mieszków włosowych.
 • SLS nie tylko sam jest toksyną, ale pomaga również innym szkodliwym substancjom chemicznym (takim jak parabeny, silikony i substancje ropopochodne) wniknąć wgłąb skóry.
 • SLS to żrący środek pianotwórczy, który niszczy warstwy lipidowe, które sprawiają, że skóra jest gładka i elastyczna.
 • Pozbawienie włosów wilgoci.
 • SLS odkłada się w organizmie, można wykryć go w tkankach mózgu, wątroby i serca oraz innych ważnych narządów.
 • Laurylosiarczan sodu może powodować łysienie.Dlaczego stosuje się szampony z SLS?

Powodem, dla którego ta potencjalnie toksyczna substancja jest stosowna w wielu produktach jest fakt niskiej ceny jego wytwarzania, bowiem SLS jest bardzo tanim środkiem pianotwórczym, który ułatwia mycie. Większość konsumentów nie widzi w tym jednak problemu. Oczekują jedynie dużej ilości piany w kosmetykach przeznaczonych do mycia, nie zastanawiając się nad konsekwencjami regularnego mycia produktami z SLS.

Alternatywa dla szamponów z SLS

Najlepszą alternatywą dla kosmetyków zawierających w składzie SLS i inne szkodliwe składniki drażniące, są produkty całkowicie naturalne. Obecnie na rynku jest ogromny wybór i łatwa dostępność kosmetyków, które zawierają w swym składzie wyłącznie dobroczynne, całkowicie naturalne i bezpieczne składniki aktywne, dedykowane dla danego problemu i typu skóry głowy oraz włosów.

Produkty wolne od SLS są świetną alternatywą szczególnie dla tych, którzy posiadają delikatną i wrażliwą skórę głowy oraz dla osób, które odczuwają negatywne skutki alergii wywołanej przez siarczany zawarte prawie we wszystkich kosmetykach drogeryjnych.

Kup naturalne szampony do włosów bez SLS i silikonów

Naturalne kosmetyki bez SLS

Najwyższej jakości naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy i włosów znajdziesz bezpośrednio w sklepie internetowym Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)