
Olej z pestek moreli – Właściwości i zastosowanie w kosmetyce
| 0 Komentarzy
Olej morelowy jest jednym z najlepszych naturalnych środków chroniących przed licznymi chorobami. Co więcej, jest doskonałym, naturalnym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Jakie wszechstronne właściwości posiada ten niepozorny olej z pestek moreli?
Olej z pestek moreli
Olej z pestek moreli (Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil) powstaje w wyniku tłoczenia na zimno pestek owoców z drzewa moreli pospolitej ((Prunus Armeniaca L.). Zawierają one w sobie aż 40-50% cennego oleju, który ma jasnożółty lub złotawy kolor oraz przyjemny, migdałowy aromat i orzechowy posmak. Drzewo moreli pospolitej należy do rodziny różowatych. Choć pierwotnie uprawiane było w Chinach, Korei i Kirgistanie, dziś drzewa morelowe można spotkać również na terenie Unii Europejskiej (również Polsce). Największe uprawy moreli znajdują się jednak w Turcji, Iranie, Uzbekistanie i Włoszech.
Właściwości oleju z pestek moreli
Olejek z pestek moreli zawiera w swym składzie prawie 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym 58,5% kwas oleinowy (omega-9) i 29,3% kwas linolowy(omega-6), fitosterole oraz witaminę A, B (w tym rzadką witaminę B 17 zwaną Amigdaliną lub inaczej Letrilem) oraz witaminę E zwaną „witaminą młodości”. Kwas oleinowy ma za zadanie utrzymywać prawidłowe procesy trawienne. Obniża ciśnienie krwi i redukuje cholesterol oraz przeciwdziała zgadze, niestrawnościom i innym problemom gastrycznym. Stosowany w kosmetykach nawilża i wygładza skórę, nadając jej młodzieńczy wygląd. Natomiast kwas linolowy ulega w organizmie przekształceniu do postaci kwasu gamma-linolenowego. Niedobór tego związku przyczynia się do przedwczesnego powstawania zmarszczek, przesuszenia włosów,utraty elastyczności skóry, a nawet łuszczycy, rumienia, egzemy i atopowego zapalenia skóry. Z kolei witaminy A i E należą do grupy silnych przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki, przez które dochodzi w organizmie do wielu chorób i przedwczesnego starzenia. Niedobór witaminy A zwykle objawia się problemami skórnymi, osłabionymi włosami i paznokciami oraz ciągłym uczuciem zmęczenia. Natomiast niedobór witaminy E przyczynia się do przedwczesnego tworzenia się zmarszczek, obniżenia elastyczności skóry, pogorszenia wzroku, spadku libido oraz niedokrwistości.
Działanie oleju z pestek moreli
- Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe.
- Likwiduje cienie i obrzęki pod oczami.
- Oczyszcza skórę oraz reguluje nadmiar sebum.
- Wygładza i zmiękcza nawet najbardziej suchą i popękaną skórę.
- Łagodzi objawy stresu, bólu i artretyzmu oraz wycisza stany zapalne.
- Dogłębnie odżywia i pielęgnuje włosy, nadając im zdrowego blasku i utrzymując odpowiedni poziom ich nawilżenia.
- Niweluje swędzenie, łuszczenie i pieczenie skóry głowy.
- Pobudza wzrost nowych włosów i zapobiega mechanicznym niszczeniom kosmyków.
- Obniża poziom „złego” cholesterolu, chroniąc przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.
- Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i układu naczyniowego.
- Pomocny w leczeniu kaszlu, astmy oraz wspomaga układ odpornościowy w walce z infekcjami.
- Łagodzi objawy zapalenia stawów.
- Chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.
- Silnie nawilża skórę,
Jak stosować olej z pestek moreli?
Jeśli planujemy spożywanie oleju z pestek moreli to bardzo ważne jest nie przekraczanie dziennej dawki 1 – 2 łyżeczek produktu, przy czym nie należy podawać go dzieciom do 12 roku życia. A wszystko to po to, aby uniknąć ryzyka poważnego zatrucia amigdaliną, która naturalnie zawarta jest w oleju morelowym. Amigdalina choć jest niewątpliwą zaletą tego oleju (prawdopodobnie wykazuje działanie przeciwnowotworowe) to jest związkiem chemicznym szkodliwym dla człowieka. Amigdalina w organizmie człowieka rozkłada się na cztery związki chemiczne: kwas pruski, glukozę, cyjanowodór oraz aldehyd benzoesowy. Te dwa ostatnie prowadzą do niebezpiecznych zatruć. Dlatego też lekarze przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem oleju morelowego czy pestek moreli.
Zastosowanie oleju z pestek moreli w kosmetyce
Nierafinowany olej morelowy często jest składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych i ujędrniających, a to za sprawą jego struktury zbliżonej do budowy warstwy lipidowej skóry. W konsekwencji olej ten nie podrażnia nawet najbardziej delikatnej i wrażliwej skóry, a także doskonale się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Olej z pestek moreli można śmiało stosować bezpośrednio na skórę lub włosy, albo zmieszać go z ulubionymi olejami czy innymi kosmetykami pielęgnacyjnymi (produkt ten jest doskonały jako baza domowych maseczek, peelingów, mydeł, kremów czy balsamów). Olej z pestek moreli z powodzeniem można stosować w domowej aromaterapii razem z olejkami eterycznymi (m.in. np. olejek lawendowy, olejek jaśminowy czy olejek różany).
Dla kogo olej z pestek moreli?
Zimnotłoczony i nierafinowany olej morelowy polecany jest właściwie do każdego typu skóry, nawet tej najdelikatniejszej i najbardziej wymagającej. Sprawdzi się zarówno w przypadku skóry suchej jak i mieszanej, przetłuszczającej się, a nawet trądzikowej. Olej z pestek moreli szczególnie jednak polecany jest dla skór dojrzałych, pozbawionych blasku i elastyczności, bowiem nie tylko spowalnia procesy starzenia, ale też napina, uelastycznia oraz niweluje drobne zmarszczki i przebarwienia.
Gdzie kupić olej z pestek moreli?
Naturalny, zimno tłoczony olej z pestek moreli oraz inne naturalne produkty kosmetyczne można zakupić bezpośrednio w sklepie internetowym Sanaja.pl.
Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie