olej z jeżówki - właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olej z jeżówki – Właściwości i zastosowanie w kosmetyce

| 0 Komentarzy

Kwiat jeżówki jest popularną ozdobą ogródków działkowych. Jednak mało kto wie, że kwiat ten posiada również niezwykłe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, dlatego stosowany jest wielu kosmetykach oraz lekach.

Jeżówka

Nazwa tej rośliny (echinacea) pochodzi od greckiego słowa ” echinos” co oznacza „jeż”. Kwiat jeżówki należy do rodziny astrowatych. Są trzy gatunki jeżówki: purpurowa, wąskolistna i biała. Jeżówka posiada dość grubą, mocną łodygę oraz korzeń, a także długie, podłużne płatki. Jeżówka jest mało wymagającą rośliną i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie na suchych, mało żyznych i mocno nasłonecznionych terenach.

Właściwości tej rośliny były znane i wykorzystywane od wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Stosowana była jako lekarstwo w przypadku bólu zębów, gardła w infekcjach grzybiczych, bakteryjnych, w stanach zapalnych, a nawet przeciw wściekliźnie. W Starożytności natomiast kwiat jeżówki używano z powodzeniem w aromaterapii. Swoją popularność w Polsce jeżówka zdobyła dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku i po dziś dzień wykorzystywana jest w ziołolecznictwie.

Ziele jeżówki zawiera m.in. cenne glikozydy, flawonoidy, olejek eteryczny (do 0,32%), polisacharydy, a także alkiloaminy oraz alkiloamidy. Natomiast korzeń jeżówki zawiera m.in. kwas chlorogenowy, inulinę, cynarynę, glikoproteiny, olejek eteryczny (do 0,2%) oraz związki aminowe.

Właściwości oleju z jeżówki

  • Działa regenerująco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, pzeciwbólowo i przeciwgrzybiczo.
  • Chroni przed szkodliwymi czynnikami promieniowania UV.
  • Poprawia stan nawilżenia głębszych partii skóry.
  • Szybko i skutecznie goi wypryski i zapobiega stanom zapalnym skóry.
  • Zapobiega rozwojowi opryszczki, podrażnieniom i uczuciu pieczenia skóry.

Zastosowanie oleju z jeżówki

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom ekstrakt z jeżówki możemy spotkać w kosmetykach do pielęgnacji ust, szamponach, żelach pod prysznic, maskach do twarzy czy kremach lub tonikach do skóry zarówno suchej, przesuszonej jak i wrażliwej, tłustej i trądzikowej. Natomiast preparaty z jeżówki znajdują swoje zastosowanie w leczeniu chorób grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych. Świetnie się sprawdzą jako środek na trudno gojące się rany, odmrożenia, odleżyny czy owrzodzenia, zapalenia dziąseł, alergii czy w zaburzeniach trawiennych.

Naturalne kosmetyki z jeżówką

Zobacz wszystkie kosmetyki z jeżówką purpurową.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)