Naturalne szczoteczki do zębów

Naturalne szczoteczki do zębów

| 0 Komentarzy

Regularne mycie zębów to podstawa w utrzymaniu higieny. Większość z nas używa do tego szczoteczki oraz pasty, choć nie zastanawiamy się z reguły czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Może już czas zamienić plastik na naturalne szczoteczki do zębów?

Wiele osób pewnie nie wyobraża sobie dziś życia bez szczoteczki i pasty do zębów. Tymczasem w wielu krajach świata ludzie doskonale radzą sobie bez nich i nie oznacza to, że mają z tego powodu problemy z zębami. Naturalne odpowiedniki znanych nam, tradycyjnych szczoteczek do zębów znane są już od tysięcy lat i są do dziś używane, głównie przez ludzi w krajach trzeciego świata. Są to po prostu drewniane gałązki lub korzenie odpowiedniego drzewa (np. miswak). Choć czyszczenie zębów gałązką może wydawać się śmieszne, to rzeczywiście działa.

Gałązka zamiast szczoteczki

Sól z morza martwego Mieszkańcy biedniejszych obszarów Afryki (głównie wiejskich) wykorzystują drewniane gałązki, którymi kilka razy dziennie oczyszczają swoje zęby. Ich efektywność jest podobna jak w przypadku tradycyjnych szczoteczek. Są one jednak naturalne, nie zawierają szkodliwej chemii, a dodatkowo są bogate w dobroczynne substancje pochodzące z danego drzewa. Takie gałązki, zwane Miswak, są dziś dostępne do kupienia również w Polsce.

Dlaczego plastikowe szczoteczki są złe?

Tradycyjne szczoteczki do zębów wytwarzane są z pochodnych ropy naftowej, a do ich produkcji wykorzystuje się włókna poliwęglanowe, które zawierają bisfenol A (BPA). Jest to związek organiczny stosowany do produkcji poliwęglanów i żywic epoksydowych. Przedostaje się on do organizmu przez układ pokarmowy, oddechowy i skórę i naśladuje działanie naturalnych hormonów płciowych (estrogenów). Może zwiększać on ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak nowotwory, otyłość, wady wrodzone, obniżona płodność u mężczyzn, przedwczesne dojrzewanie, nadpobudliwość, cukrzyca czy obniżona odporność. Plastikowe szczoteczki do zębów mogą zawierać również wiele innych alergenów.

Zagrożenie dla środowiska

Szczoteczki do zębów wymieniamy co 1-3 miesiące, co rocznie daje 12-36 plastikowych odpadów (które często zawierają również plastikowe opakowania), które w glebie będą rozkładać się nawet 500 lat. W dodatku do ich produkcji wykorzystano ropę naftową. Śmieci z tworzyw sztucznych zalewają plaże i oceany, w których z tego powodu co roku ginie ponad milion zwierząt. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się nad kupnem nowej szczoteczki.

Naturalne szczoteczki do zębów

Mycie zębów gałązką niekoniecznie przypadnie do gustu każdemu. Na szczęście są łatwiejsze sposoby aby dbać o higienę jamy ustnej i nie szkodzić przy tym swojemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Doskonała alternatywą będą naturalne szczoteczki wykonane z bambusa. Włosie szczoteczki wykonane jest z nylonu który nie zawiera BPA ani innych szkodliwych składników.

Dlaczego bambus?

Sól z morza martwegoBambus to najszybciej rosnąca roślina na ziemi, a jego uprawa nie wymaga stosowania nawozów i pestycydów. Co ciekawe produkuje on znacznie więcej tlenu i absorbuje więcej dwutlenku węgla niż drzewa, a w dodatku zawiera naturalne środki antybakteryjne. Zawiera również wiele dobroczynnych substancji takich jak: flawonoidy, sacharydy, ramnoza, krzemionka, białka, aminokwasy oraz związki mineralne.Jest to niezwykle twardy i wytrzymały surowiec, a produkty z niego wykonane są bardzo trwałe. Odmiana bambusa przeznaczona do produkcji szczoteczek to tzw. Moso Bamboo, którym nie odżywiają się pandy. Ich produkcja nie zagraża więc tym sympatycznym zwierzakom ani środowisku naturalnemu.

Przyjemny wygląd

Bambusowe szczoteczki przypadną również do gustu osobom, które w swoich mieszkaniach lubią otaczać się naturalnym drewnem oraz kolorami i dekoracjami w stylu eko. Poza tym przyjemny kolor drewna oraz interesująca faktura bambusowej szczoteczki wygląda zdecydowanie lepiej niż jej gumowo-plastikowy odpowiednik.

Bambusowe szczoteczki Mohani

Bambusowe szczoteczki do zębów Mohani to naturalny produkt, pozwalający zachować higienę jamy ustnej. Włosie szczoteczki jest wykonane z nylonu, który nie zawiera BPA. Dzięki zastosowaniu miękkiego włosia, doskonale czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe. Nie podrażniają dziąseł i nie rysują szkliwa. W połączeniu z naturalną pastą do zębów pozwolą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Rączka wykonana została z bambusa, surowca który jest w pełni biodegradowalny.

Naturalna pasta dla kompleksowej pielęgnacji

Wybierając naturalną szczoteczkę do zębów warto również wybrać dobrą, naturalną pastę do zębów, najlepiej bez fluoru. Dlaczego warto je stosować pisaliśmy w temacie – Naturalne pasty do zębów bez fluoru.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)