sposób na przetłuszczające się włosy

Naturalne szampony bez SLS. Dlaczego warto je stosować?

| 0 Komentarzy

Coraz częściej zwracamy uwagę na składy kosmetyków. Oprócz skutecznego działania, zależy nam także na jak najbardziej naturalnym składzie. Nic dziwnego. Natura wie najlepiej, co dla człowieka dobre. Powinniśmy zatem czerpać z jej bogactwa.

Jednym z najczęściej używanych kosmetyków, jest zdecydowanie szampon do włosów. Z tego względu, należy zadbać o to, aby działał delikatnie i skutecznie, ale nie podrażniał skóry głowy. Warto wybierać naturalne szampony bez silikonu, bez zbędnych, a często też szkodliwych substancji chemicznych.

Czym różni się szampon naturalny od drogeryjnego?

Szampon naturalny w sposób delikatny oczyszcza włosy i skórę głowy, ponieważ nie zawiera w składzie agresywnych środków myjących, które w większości posiadają szampony z drogerii. Dodatkowo zawiera substancje pielęgnujące, np. witaminy czy wyciągi roślinne. Używając naturalnego szamponu, unikamy podrażnień skóry oraz wysuszeniu włosów. Szampony drogeryjne mocno oczyszczają włosy, otwierając przy tym ich łuskę, zamiast ją domykać. To powoduje, że nie są one gładkie i lśniące, a suche i puszące się. Przyczyniają się także do powstawania łupieżu.

Jakich składników unikać, wybierając dobry szampon?

Drogeryjne szampony z reguły zawierają w składzie popularny SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate, lub SLES. To ta sama substancja chemiczna. Jest to detergent, często dodawany do środków czyszczących łazienkę oraz kuchnię. Zawiera ją np. płyn do mycia naczyń. Ma bardzo silne i agresywne działanie. Efektem jego stosowania może być nadmiernie przesuszona i podrażniona skóra głowy. Może także wywoływać swędzenie, zaczerwienie, a nawet atopowe zapalenie skóry. Ponadto źle wpływa na włosy, powodując ich wypadanie oraz wzmożoną łamliwość. Dodatkowo może przyspieszać ich szybsze przetłuszczanie się, ze względu na nadmierne usuwanie naskórka, co prowadzi do zwiększonej produkcji łoju. Warto dodać, że substancja ta może ukrywać się w składzie kosmetyku także pod skrótem ALES, ALS lub MLS.

Silikony to również substancje, których powinniśmy unikać w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Wytwarzają na włosach szczelną barierę, przez którą nie mają szansy wniknąć żadne składniki odżywcze zawarte preparacie, np. odżywce lub masce. Poza tym, bardzo ciężko ją zmyć. Są to składniki, które nie rozpuszczają się w wodzie. Czasem nie pomaga nawet kilka myć, aby je usunąć. Nadmierne stosowanie szamponów z silikonami w składzie, mocno je obciąża. Dodatkowo powoduje, że stają się one przyklapnięte i tracą swoją dotychczasową objętość. Może skutkować także ich częstszym przetłuszczaniem się. Sylikony w składzie szamponu znajdziemy w nazwach zakończonych -silicone, -siloxane lub -silanol. Substancje z nazwą PEG to również sylikony. Warto zatem stosować szampony bez silikonów w składzie.

Jakie składniki powinien zawierać naturalny szampon?

W składzie szamponu bez chemii, powinny znaleźć się substancje przede wszystkim bezpieczne oraz łagodne. Środki myjące, które z powodzeniem zastępują substancje chemiczne, to tenzydy cukrowe. W składzie szamponu znajdziemy je pod nazwą Coco Glucoside, Decyl Glucoside, czy Lauryl Glucoside, a także Sodium Coco Sulfate. Są to składniki organiczne, pochodzenia roślinnego. Charakteryzują się delikatnym, jednak skutecznym działaniem mającym. Nie wywołują podrażnień.

W składzie szamponu bez sls nie brakuje także dobroczynnie działających substancji, takich jak aloes, ceramidy, gliceryna, prowitamina B5, czy różnego rodzaju olejki, które działają odżywczo zarówno na włosy jak i skórę głowy.

Naturalne szampony bez SLS, parabenów i silikonów możesz kupić w sklepie Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)