Naturalne sposoby mycia zębów

Naturalne sposoby mycia zębów

| 0 Komentarzy

Z każdym rokiem zwiększa się świadomość konsumencka. Tym samym zaczynamy szczegółowo czytać i rozumieć składy produktów znajdujące się na opakowaniach. Coraz bardziej zauważamy, że niektóre popularne na rynku pasty mogą zawierać kontrowersyjne składniki, których warto unikać, bowiem wpływać mogą one negatywnie nie tylko na nasze zęby i jamę ustną, ale nawet na ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Nic dziwnego, że wiele osób postanawia wypróbować naturalne sposoby mycia zębów.

Alternatywą dla popularnych past do zębów, są naturalne pasty oraz domowe metody mycia zębów, za pomocą naturalnych składników, dostępnych niemalże w każdej kuchni.
To doskonała opcja dla tych, którzy chcą dbać o swoje zdrowie w naturalny sposób i jednocześnie dbać o środowisko, bowiem produkty te nie zawierają szkodliwych substancji, negatywnie wpływających na środowisko naturalne.

Nie wszystko co naturalne jest bezpieczne

Należy pamiętać, że nie wszystko co naturalne może być dla nas w pełni bezpieczne i zdrowe. Doskonałym przykładem są tu np. truskawki, które (niemalże jak każdy owoc) potrafią nieco rozjaśniać szkliwo zębów, ale niestety, w niektórych przypadkach mogą one uczulać. Podobnie jest z kurkumą, która stosowana jest w domowym myciu zębów i choć działa przeciwbakteryjnie i odświeżająco, to może negatywnie wpływać na estetykę naszych zębów ,zabarwiając szkliwo na nieco żółtawy odcień. Równie popularnym lecz bardzo szkodliwym (szczególnie dla osłabionych i nadwrażliwych zębów) jest wcieranie soku z cytryny. Sok z cytryny ma za zadanie odświeżyć jamę ustną i nieco rozjaśnić kolor szkliwa. Niestety wiele osób nie bierze pod uwagę tego, że cytryna poprzez swoje kwaśne pH wpływa na nasze szkliwo „rozmiękczając” je tak, że podczas szczotkowania może dojść do poważnego uszkodzenia szkliwa i bólu (w przypadku nadwrażliwych zębów).
Dlatego też bardzo ważne jest, aby wybierać nie tylko naturalne, ale i bezpieczne metody mycia naszych zębów.

Dlaczego warto stosować naturalne produkty do mycia zębów?

Błona śluzowa pokrywająca jamę ustną jest niezwykle wrażliwa i delikatna, przez co mocniejsze środki do czyszczenia zębów znajdujące się w wielu pastach m.in. takie jak: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), triclosan, PEG-i, parabeny, Dwutlenek tytanu (E171), Sodium Hydroxide oraz Hydroxypropyl Methylcellulose, a także Cocamidopropyl betaine, Olaflur, Metyloparaben, Gliceryna (glicerol, E 422), Sacharyna, mogą podrażnić, prowadząc do mikro urazów jamy ustnej i krwawień dziąseł. Co więcej, błona śluzowa potrafi wchłaniać szkodliwe substancje, a te z kolei mogą dostać się do krwiobiegu, zaburzyć gospodarkę hormonalną, wpłynąć negatywnie na samopoczucie (bóle głowy, wymioty i problemy żołądkowe), a nawet zwiększyć ryzyko powstawania nowotworów.

Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się nie tylko naturalne pasty do zębów i ziołowe proszki, które w swym składzie mają tylko naturalne, ekologiczne i łagodne substancje i ekstrakty roślinne, ale także domowe, nieinwazyjne środki do czyszczenia zębów, m.in. takie jak: soda oczyszczona czy olej kokosowy.

Jakie są naturalne sposoby mycia zębów?

Istnieje wiele naturalnych sposobów mycia zębów, gdzie składniki do pasty są dostępne niemalże w każdej kuchni. Przedstawiamy dwie najbardziej popularne metody mycia zębów naturalnymi substancjami.

Olej kokosowy na zęby

Bardzo popularnym, naturalnym i bezpiecznym sposobem wsparcia codziennej pielęgnacji zębów jest metoda pochodząca z Indii, czyli szczotkowanie lub płukanie ust olejem kokosowym. Właściwie można nazwać to metodą ssania, ponieważ olej kokosowy należy ssać przez co w ten sposób usuwamy toksyny i bakterie mogące przekształcić się w płytkę nazębną, która powoduje potem żółte przebarwienia. Można też do tego celu użyć inny olej np. olej rzepakowy, olej sezamowy, olej słonecznikowy lub inny.

Zalety mycia zębów olejem kokosowym:

  • Leczy i zapobiega powstawaniu próchnicy
  • Likwiduje nieświeży oddech
  • Wzmacnia dziąsła i zęby
  • Łagodzi stany zapalne
  • Leczy krwawiące dziąsła
  • Nadaje lekki efekt wybielający

Jak wykonać płukanie zębów olejem kokosowym?

Wystarczy 1 łyżkę oleju włożyć do ust, rozprowadzać go językiem po zębach i trzymać w ustach około 15-20 minut.

Mycie zębów sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Soda oczyszczona to łagodny środek ścierny, który dzięki swoim drobinkom pomaga usunąć powierzchniowe przebarwienia na zębach, przez co jest popularnym składnikiem komercyjnych past wybielających. Dzięki swoim właściwościom, soda oczyszczona tworzy w jamie ustnej środowisko zasadowe, przez co zapobiega rozwojowi bakterii. W połączeniu z wodą utlenioną (nadtlenek wodoru) jest nie tylko skutecznym środkiem antybakteryjnym, ale też skutecznym sposobem na rozjaśnienie szkliwa zębów. Niestety mycie zębów sodą oczyszczoną ma swoje wady i przy dłuższym stosowaniu może wpłynąć na osłabienie szkliwa zębów oraz zwiększyć podatność na działanie bakterii wywołujących próchnicę.

Zalety mycia zębów sodą oczyszczoną:

  • Skutecznie usuwa osad i przebarwienia
  • Daje szybkie efekty wybielające

Jak myć zęby sodą oczyszczoną?

Jedną łyżkę stołową sody i dwie łyżki wody utlenionej (nadtlenku wodoru). Wymieszaj zawartość, aż otrzymasz pastę i nią umyj zęby.

Czy lepiej myć zęby, czy je płukać?

Istnieją zwolennicy płukania jamy ustnej wyłącznie za pomocą podciśnienia (w tym przypadku świetnie się sprawdza irygator do zębów). Woda oraz specjalny, naturalny płyn do jamy ustnej dociera w najtrudniej dostępne przestrzenie między zębowe, delikatnie wypłukując resztki pokarmu, ale co najważniejsze nie uszkadzając przy tym mechanicznie szkliwa, jak może to mieć miejsce w przypadku zwykłych, manualnych szczoteczek do zębów oraz nieumiejętnie użytych szczoteczek elektrycznych. Teoretycznie lepiej jest płukać jamę ustną i myć zęby za pomocą irygatora, niemniej jednak każdy przypadek jest inny. Dlatego też wybór między klasycznym szczotkowaniem zębów za pomocą manualnej lub elektrycznej szczoteczki, albo irygatorem powinno być uzależnione od naszych preferencji oraz indywidualnych zaleceń lekarza stomatologa.

Bambusowe szczoteczki do zębów

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)