Naturalne pasty do zębów bez fluoru - sanaja

Naturalne pasty do zębów bez fluoru – Dlaczego warto je stosować?

| 0 Komentarzy

Konieczność dbania o higienę jamy ustnej to sprawa oczywista i naturalna. Wszyscy wiemy, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Nie wszyscy jednak zastanawiają się czy składniki w niej zawarte są dla nas na pewno bezpieczne. Może warto zwrócić na to uwagę i wypróbować naturalne pasty do zębów bez fluoru?

Podstawowy skład pasty do zębów

W skład każdej pasty do zębów wchodzi kilka grup podstawowych składników:

  • Środki ścierne, polerujące – to składniki odpowiadające za funkcje czyszczące pasty. Warto wiedzieć, że wysokościerne pasty mogą uszkadzać szkliwo.
  • Środki żelujące/formujące (zagęstniki) – decydują o kremowej konsystencji pasty. Zazwyczaj jest to gliceryna, która przeciwdziała wysychaniu pasty w tubce.
  • Środki pieniące (mydła, detergenty) – substancje odpowiedzialne za wytwarzanie piany.
  • Substancje biologicznie czynne (przeciwpróchnicze) działające na tkanki twarde zęba, dziąsła i śluzówkę, płytkę i kamień nazębny. Często występuje tu np. fluor. W pastach naturalnych będą to zioła, witaminy, ksylitol, itp.
  • Środki konserwujące – odpowiedzialne za utrzymanie jakości pasty przez cały okres jej ważności.
  • Barwniki – nadają paście określony kolor. Najczęściej są tlenek tytanu biały, błękit brylantowy, a w pastach naturalnych barwniki roślinne.
  • Aromaty i substancje słodzące – nadają określony smak i zapach oraz maskują zapach naszego oddechu. Bez nich mycie zębów byłoby co najmniej nieprzyjemne. Odpowiadają za uczucie świeżości. Najczęściej jest to mięta.

Fluor – szkodliwy czy nie?

Fluor jest obecny w większości past do zębów dostępnych na rynku. Odpowiada za to wieloletnia propaganda i promocja past z fluorem, które miały zapobiegać próchnicy i zapewnić zdrowe zęby na całe życie. Niestety, choć fluor wchodzi w skład budulca kości, mięśni, skóry oraz włosów, to nie jest wcale zdrowy. Fluor obecny w pastach do zębów działa na nie jedynie do 20 roku życia, ponieważ później zęby są już na niego całkowicie uodpornione. Wbrew zapewnieniom nie zwalcza on również próchnicy, za to jego nadmiar może przyczynić się fluorozy zębów, która objawia się pojawianiem się plam na zębach oraz ich kruszeniem.

Po pasty do zębów bez fluoru powinny sięgnąć szczególnie kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne i małoletnie dzieci.

Pasty do zębów bez fluoru

Najlepszą pastą do zębów będzie pasta bez fluoru. Jeszcze lepiej, jeśli będzie to pasta naturalna, składająca się głównie ze składników pochodzenia naturalnego, bez zbędnej, szkodliwej chemii. Taka pasta będzie oczywiście droższa niż jej tradycyjne, drogeryjne odpowiedniki, ale za to pomoże nam utrzymać w zęby i dziąsła w dobrej kondycji na dłużej. Niektóre pasty zawierają ksylitol, który pomoże skutecznie chronić je przed próchnicą.

Ksylitol

Ksylitol to substancja, która w ostatnim czasie zdobywa popularność wśród miłośników stylu życia. Jest to naturalny słodzik, cukier brzozowy, który występuje także w kolbach kukurydzy czy grzybach i niektórych owocach. Coraz częściej jest wykorzystywany jako zamiennik białego cukru, ponieważ zawiera 40% mniej kalorii. Udowodniono również dobroczynne działanie ksylitolu na zęby, który pobudza produkcję śliny oraz zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej i próchnicy. Z tego względu jest chętnie wykorzystywany jako składnik naturalnych past do zębów. Więcej o ksylitolu pisaliśmy w temacie – Ksylitol (Xylitol) – właściwości i zastosowanie w kosmetyce.

Naturalne pasty do zębów

Bazą naturalnych produktów do higieny jamy ustnej są składniki naturalne, wyciągi roślinne, zioła i przyprawy. Ich zadaniem jest nie tylko oczyszczanie zębów z resztek jedzenia oraz bakterii, ale także dbanie o zdrowe dziąsła i mocne szkliwo. Dzięki temu, że nie zawierają szkodliwych i drażniących środków chemicznych, są bezpieczne dla naszego zdrowia oraz zębów i dziąseł.

Pasty Aloe Fresh

Aloe Fresh to włoska marka produktów do higieny jamy ustnej stworzonych na bazie ekologicznych i naturalnych składników, których główną bazę stanowi aloes. Pasty te nie zawierają szkodliwych środków pieniących, SLS, parabenów i agresywnych materiałów ściernych. Produkty Aloe Fresh nie zawierają również fluoru, zamiast tego wykorzystują ksylitol. Zapobiegają próchnicy i powstawaniu kamienia nazębnego. Wśród produktów tej marki znaleźć możemy wyjątkowo łagodne pasty dla wrażliwych zębów i dziąseł (bez mięty), pasty wybielające i mocno odświeżające.

Pasty Natura Siberica

Natura Siberica to niezwykle popularna marka rosyjskich kosmetyków naturalnych, które na rynek europejski, są aktualnie produkowane w Estonii. Również w ofercie tej marki znajdziemy naturalne pasty, które nie zawierają fluoru, za to zawierają ekstrakty z dziko rosnących ziół, czystych obszarów Syberii.

Inne polecane pasty bez fluoru

Inne warte polecenia naturalne pasty, które nie zawierają fluoru to produkty Dabur oraz Ecodenta.

Gdzie kupić pasty bez fluoru?

Wszystkie wymienione oraz inne pasty bez fluoru można kupić w sklepie Sanaja.pl. Naturalne produkty do higieny jamy ustnej (w tym pasty z fluorem lub bez) znajdziesz tutaj.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)