kosmetyki naturalne, a organiczne

Kosmetyki Naturalne, a organiczne

| 0 Komentarzy

Niestety pojęcia kosmetyki naturalne jak i kosmetyki organiczne są ze sobą w dalszym ciągu mylone. To błąd, bowiem kosmetyki te znacznie się różnią, a nazwa „kosmetyki naturalne” nie zobowiązuje do naturalności w składzie. Czym różnią się kosmetyki naturalne, a organiczne?

Kosmetyki naturalne a organiczne

Wraz ze wzrostem świadomości konsumenta rośnie popularność kosmetyków naturalnych i organicznych. To dobrze, bowiem tylko produkty o naturalnym składzie mają realnie pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry i włosów. Warto świadomie dobierać kosmetyki do oczyszczania i pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i młodą skórą na dłużej. Musimy jednak wiedzieć, że kosmetyki naturalne, a organiczne różnią się jakością naturalnych składników.

Kosmetyki naturalne

Hasła „kosmetyki naturalne”, „eko”, „naturalny” czy „bio” prawnie nie zobowiązuje producentów kosmetyków do stosowania tylko i wyłącznie naturalnych i najlepszych jakościowo składników. Nieuczciwi producenci często wykorzystują ten fakt, dlatego też pod postacią „kosmetyki naturalne” lub innymi hasłami kojarzącymi się z naturą, często kryją się syntetyczne substancje z niewielką tylko domieszką naturalnych surowców.

Jak ustrzec się przed nieuczciwym zagraniem producentów?

Aby nie dać się nabić w zieloną butelkę, należy bardzo dokładnie sprawdzać listę składników umieszczoną na opakowaniu. Lista wszelkich składników bowiem musi być szczegółowo zawarta na opakowaniu każdego produktu. Niestety lista INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) pisana jest językiem angielskim i łaciną, co dla przeciętnego konsumenta jest trudne do rozszyfrowania, na czym bazują nieuczciwi producenci.

Certyfikaty potwierdzające jakość

Każdy kosmetyk naturalny zawiera więcej naturalnych substancji niż zwykły, konwencjonalny produkt pielęgnacyjny. Co więcej kosmetyk naturalny nie powinien zawierać składników uznanych ogólnie za szkodliwe i wymienionych na listach nieaprobowanych substancji wg. standardów przyjętych przez światowe organizacje certyfikujące naturalne i organiczne kosmetyki. Do międzynarodowych organizacji przyznających kosmetyczne certyfikaty zaliczamy m.in.: Ecocert, ICEA, AIBA, BDIH, Soil Association, Qualite France, Bioforum czy COSMOS. Produkty zawierające potwierdzające jakość ich składników certyfikaty są bezpieczne i można je stosować w świadomej pielęgnacji.

Aby produkt uznany został przez jednostkę certyfikującą za kosmetyk naturalny, powinien:

 • Znajdować się w biodegradowalnym opakowaniu, które nadaje się do recyklingu.
 • Zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego.
 • Zawierać surowce pochodzące z odnawialnych źródeł.
 • Nie może zawierać GVO (substancje pochodzące od zwierząt i roślin modyfikowanych genetycznie).
 • Nie może zawierać PEG (substancje etoksylowane), parabenó, syntetycznych perfum, fenoksyetanolu, składników barwiących i nanocząsteczek.

Kosmetyki organiczne

W przypadku kosmetyków organicznych określanych również mianem „bio” lub „biodynamicznymi”, muszą one spełniać wszystkie wymagania, które przypisywane są kosmetykom naturalnym. Co więcej, w każdym z preparatów organicznych musi znaleźć się 95% surowców roślinnych, a 10% spośród wszystkich składników zawartych w kosmetyku musi pochodzić z upraw ekologicznych i to właśnie wyróżnia kosmetyki organiczne na tle kosmetyków naturalnych.

Ekologiczne rolnictwo

Ekologiczne rolnictwo to nic innego jak pozyskiwanie naturalnych składników z upraw, które sprzyjają naturalnym cyklom, propagują równowagę ekologiczną i dbają o różnorodność biologiczną. W tego typu uprawach nie stosuje się syntetycznych nawozów, osadów ściekowych czy napromieniowania. Co więcej, naturalne substancje pozyskane z roślin nie przemieszczają zbyt dalekiej drogi, aby transport nie wiązał się z oddawaniem do atmosfery szkodliwych gazów.

Gdzie kupić kosmetyki naturalne i organiczne?

Naturalne lub organiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów można zakupić w sklepie internetowym Sanaja.pl.

 • Naturalny krem przeciwzmarszczkowy z Opuncją Figową

  Naturalny krem przeciwzmarszczkowy z Opuncją Figową i Koenzymem Q10

 • Hydrolat kawowy

  Hydrolat kawowy (ekologiczny) 100ml – Ajeden

 • Mazidło Odżywczo – Kojące

  Mazidło Odżywczo – Kojące, Polny Warkocz Cera Zniszczona 50ml

 • Naturalny szampon oczyszczający bez SLS z pokrzywy ze skrzypem

  Naturalny szampon oczyszczający bez SLS z pokrzywy ze skrzypem

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)