Jak prawidłowo myć włosy?

Jak prawidłowo myć włosy?

| 0 Komentarzy

Wydaje się, że mycie włosów to nic trudnego, przecież potrafi to każdy. Jest to czynność rutynowa, podobnie jak mycie twarzy czy zębów. Jednak nie każdy wie, że nieumiejętne mycie włosów może przyczynić się do wielu problemów. Jak prawidłowo myć włosy aby poprawić ich wygląd, a jednocześnie im nie zaszkodzić?

1. Odpowiedni kosmetyk to podstawa

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni, najlepiej naturalny szampon do włosów lub odżywkę (w przypadku mycia metodą OMO) do typu naszych włosów. Ważne też, aby były to produkty całkowicie bezpieczne, najlepiej naturalne i łagodne, niezawierające w swoim składzie szkodliwych substancji chemicznych. Takie substancje jak: Sodium Lauryl Sulfate lub SLS (Laurylosiarczan sodu), SLES (Sodium Laureth Sulfate), PEG (Glikol Polietylenowy) i PPG (Glikol Polipropylenowy), czy Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA) i Triethanolmine (TEA) niestety często występują jako składnik w wielu drogeryjnych kosmetykach do mycia włosów. Co więcej, mogą przyczynić się do wielu poważnych problemów, nie tylko natury włosowej. Osłabienie struktury włosów, nadmierne ich wypadanie, a nawet silne podrażnienie i uszkodzenie oczu to tylko niektóre konsekwencje jakie mogą wyniknąć z regularnego stosowania produktów z zawartością tych szkodliwych substancji.

2. Rozczesywanie włosów jest ważne

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni, łagodny produkt przeznaczony do mycia skóry głowy i włosów, to przed rozpoczęciem mycia powinniśmy dokładnie rozczesać włosy szczotką lub grzebieniem. W zależności od tego w jakiej pozycji myjemy nasze włosy, tak powinniśmy zacząć je szczotkować. Jeśli jest to pozycja w dół, to rozczesujmy włosy pochylając głowę. Jeśli to pozycja wyprostowana, to zacznijmy je rozczesywać w pozycji pionowej. To ważne, szczególnie dla osób o półdługich lub długich włosach, ponieważ dzięki temu kosmyki nie będą się plątać. Podczas szczotkowania przed myciem ściągniemy też z włosów resztki produktów do stylizacji stosowanych na co dzień.

3. Odpowiednia ilość i rozcieńczanie szamponu

Pamiętajmy aby stosować rozsądną ilość szamponu, gdyż nie zawsze więcej znaczy lepiej. Do włosów krótkich i średniej długości wystarczy mniej więcej ilość orzecha włoskiego. Najważniejsze jest jednak rozcieńczanie odpowiedniej ilości szamponu w miseczce z letnią wodą do uzyskania piany. Tak nałożony i spieniony już szampon stanie się delikatniejszy i łagodniejszy dla skóry głowy i włosów. Metoda ta chroni przed nadmiernym przesuszeniem, pieczeniem i nieprzyjemnym swędzeniem.
4. Delikatny masaż skóry głowy

Mycie włosów zaczynamy od skóry głowy i powinniśmy wykonywać je spienionym szamponem. Masaż skóry wykonujemy tylko opuszkami palców, których ruchy powinny być okrężne i bardzo delikatne tak, aby nie podrażnić wrażliwego skalpu. Pod żadnym pozorem nie wolno trzeć, szarpać, drapać paznokciami i szorować skóry głowy. W ten sposób możemy nie tylko podrażnić delikatny przecież skalp, ale też uszkodzić cebulki włosowe i włosy.

5. Płukanie tylko letnią wodą

Włosy z nadmiaru spienionego szamponu powinniśmy zacząć dokładnie wypłukiwać wyłącznie letnią wodą, a zakończyć bardzo zimną (wręcz lodowatą), kierując strumień wody wyłącznie na same kosmyki. W ten sposób domkniemy łuskę włosa.

6. Delikatnie osusz włosy

W osuszaniu delikatnych i podatnych po myciu na zniszczenia włosów, zamiast ręcznika pomocna będzie bawełniana koszulka. Wystarczy zwinąć włosy w koszulkę i odczekać kilka minut, aż nadmiar wody zostanie wchłonięty. Wszelkie pocieranie niszczy strukturę włosów, dlatego bardzo ważne jest delikatne z nimi postępowanie.

7. Naturalne suszenie lub zimny strumień powietrza

Idealnym rozwiązaniem jest pozostawienie włosów do samoistnego wyschnięcia, pod warunkiem oczywiście, że nie idziemy spać z mokrymi włosami. Mokre włosy są szczególnie podatne na mikrouszkodzenia, a podczas snu kosmyki trą o siebie, poduszkę i kołdrę, co nie jest dla nich zbyt korzystne. Jeśli chcemy wysuszyć włosy za pomocą suszarki, a zależy nam na dobrej kondycji kosmyków, to podobnie jak w przypadku ostatniego płukania włosów, suszymy je tylko i wyłącznie letnim lub zimnym strumieniem powietrza.

Naturalne kosmetyki do włosów

Naturalne szampony i odżywki do mycia włosów można kupić w sklepie internetowym Sanaja.pl. Polecamy również inne kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)