jak prawidłowo dbać o paznokcie - sanaja

Jak prawidłowo dbać o paznokcie?

| 1 Komentarz

Jak dbać o paznokcie aby zawsze były mocne, zdrowe i piękne? Przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek dla utrzymania paznokci w doskonałej kondycji.

Paznokcie

Paznokcie składają się z około 100 warstw półprzeźroczystej, elastycznej rogowej płytki, która stworzona jest z twardej keratyny zwanej skleroproteiną. Substancja ta bogata jest m.in. w siarkę, cysteinę, argininę, wodę, lipidy (w tym cholesterol i kwasy tłuszczowe) oraz wapń, fosfor i żelazo. Przeciętny wzrost paznokcia wynosi około 3mm na miesiąc, jednak wartość ta w dużej mierze zależy od indywidualnych cech osobniczych i trybu życia.

Niepokojące zmiany paznokci

  • Zmiany w kolorze paznokcia – przebarwienie całej powierzchni, plamki lub ciemna smuga pod płytką paznokcia.
  • Zmiany w kształcie i grubości paznokcia – jeśli płytka paznokcia staje się nienaturalnie gruba lub cieńsza niż normalnie.
  • Krwawienie wokół paznokcia – miejsca zaczerwienione, opuchnięte lub obolałe.

Piękne i zdrowe paznokcie są gładkie o jednolitym kolorze i strukturze. Nie maja plamek, przebarwień wgłębień ani rowków. Jeśli więc zauważysz któryś z powyższych wymienionych objawów, nie wahaj się skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Aby cieszyć się pięknymi, mocnymi i zdrowymi paznokciami warto zastosować się do kilku podstawowych rad zawartych poniżej.

Jak prawidłowo dbać o paznokcie?

Utrzymuj paznokcie krótko obcięte

Im dłuższy paznokieć tym bardziej narażony jest na złamanie i rozdwajanie.

Stosuj kosmetyki naturalne

Używaj nawet kilka razy dziennie naturalnych kosmetyków do pielęgnacji w postaci kremów, balsamów lub olejów, które są przeznaczone do skóry dłoni i paznokci.
Unikaj zmywaczy zawierających aceton

Aceton bardzo silnie wysusza płytkę paznokcia, pozbawiając tym go tym samym prawidłowego poziomu nawilżenia.

Stosuj lakier do paznokci

Cienka warstwa ochronna lakieru w pewien sposób może pomóc zatrzymać wilgoć na płytce paznokcia.

Zmień dietę na zdrowszą

Odpowiednia, prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na wygląd i stan naszej skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, stosuj multiwitaminy i suplementy z zawartością biotyny.

Właściwie obchodź się z paznokciami

Nie obgryzaj ich, nie obrywaj odstających skórek (przez niewielką ranę wzdłuż paznokcia mogą się dostać bakterie i grzyby), nie dłub paznokciami i nie podważaj ich.

Unikaj długiego leżenia w wannie

Jeśli jednak stosujesz długą kąpiel to zabezpiecz dłonie i paznokcie za pomocą naturalnego oleju, tak by były odżywione, nawilżone i zregenerowane. Najlepsze do tego celu są: olej sacha inchi, olej arganowy, olej konopny, olej aloesowy i olej jojoba oraz olej ze słodkich migdałów.

Używaj rękawic ochronnych

Podczas zmywania naczyń, stosowania silnych środków drażniących czy sprzątania, rękawice ochronne są niezbędne w celu ochrony delikatnej skóry dłoni i paznokci.

Naturalne kosmetyki do rąk i paznokci

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji dłoni i paznokci znajdziesz w naszym sklepie internetowym sanaja.pl.

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)