Jak naturalnie zwalczyć łupież

Jak naturalnie zwalczyć łupież?

| 0 Komentarzy

Charakterystyczne biało – żółtawe płatki występujące na skórze głowy i kosmykach, nierzadko też opadające na ramiona i plecy. Łupież nie tylko jest mało estetyczny, ale nieleczony może prowadzić do wielu schorzeń skóry głowy i skóry ciała. Jak w naturalny sposób pozbyć się łupieżu?

Co to jest Łupież?

Łupież to popularne schorzenie owłosionej skóry, objawiające się nadmiernym swędzeniem i łuszczeniem w formie białych lub żółtawych płatków, które potrafią warstwami osypywać się i opadać. Za występowanie łupieżu odpowiada grzyb z rodzaju drożdżaków, który swobodnie bytuje na skórze głowy i w naturalny sposób żywi się sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe skóry. Rozwój kolonii drożdżaków Pytyrosporum ovale rozwija się prężniej u osób posiadających skórę przetłuszczającą się lub cierpiącą na łojotok, bowiem grzyb ten rozmnaża się tym szybciej, im więcej skóra wydziela sebum.

Miejsca występowania łupieżu

Skóra głowy nie jest jedynym miejscem na ciele, które może dotknąć problem łupieżu, bowiem występować on może na plecach, ramionach, a nawet na wzgórku łonowym i fałdach na brzuchu.

Najczęściej występujące rodzaje łupieżu

  • Łupież tłusty – charakteryzuje się tłustymi i wilgotnymi łuskami, które najpierw ściśle przylegają do chorej skóry, tworząc widoczne objawy stanu zapalnego, by potem swobodnie osiąść na włosach.
  • Łupież suchy – zwany inaczej łupieżem zwykłym, to najczęściej występujący łupież, którego przyczyną jest łagodny łojotok skóry. Charakteryzuje się srebrno-białymi drobinkami łuszczącej się skóry, która swobodnie opada w formie płatków przy każdym ruchu ciała lub przeczesaniu włosów. Nie występują przy nim dostrzegalne objawy stanu zapalnego, za to objawia się nadmiernym, uporczywym swędzeniem skóry.
  • Łupież biały – charakteryzuje się białymi plamkami występującymi najczęściej w obrębie szyi i twarzy. Przyczyna powstawania tego schorzenia do końca nie jest znana, wiadomo jednak, że przy jego pojawieniu się sprzyja atopowe zapalenie skory.
  • Łupież pstry – występuje pod postacią białych plamek, które znajdować się mogą niemal na całym ciele. Zachorowalność na ten rodzaj łupieżu może być w dużej mierze uwarunkowany tłustą skórą oraz ciepłą i wilgotną pogodą.Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?

  • Stres i zaburzenia hormonalne – mogą być przyczyną powstawania wielu chorób, w tym m.in. łupieżu.
  • Niedostateczna higiena i nieprawidłowa dieta – niezdrowa dieta, pozbawiona niezbędnych witamin i mikroelementów przyczynia się do powstawania wielu problemów zdrowotnych. Rzadko myte ciało i włosy mogą nagromadzić łój i martwe komórki skóry, a te nieregularnie usuwane mogą być przyczyną powstawania łupieżu.
  • Alergia i nadwrażliwość na składniki – łupież może nagle wystąpić po zastosowaniu nowego kosmetyku.
  • Łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, egzema i łuszczyca – choroby te przyczyniają się do powstawania łupieżu.

Jak naturalnie zwalczyć łupież?

Pomocna w walce z łupieżem jest przede wszystkim prawidłowo zbilansowana, zdrowa dieta oparta o produkty z wysoką zawartością witamin z grupy B, witamin A i E, siarki, cynku i selenu. Odpowiednie właściwości przeciwłupieżowe wykazują rośliny takie jak liście laurowe i łopian, które pod postacią wcierki działają przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo ograniczając nadmierną produkcję sebum. Dodatkowo wzmacniają cebulki włosowe i zapobiegają wypadaniu włosów. Podobne działanie wykazuje oliwa z oliwek, olej kokosowy lub olejek laurowy oraz inne olejki m.in. takie jak: olejek rozmarynowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy czy geraniowy. Eliminują łupież, niwelują świąd, łojotok i pieczenie, wzmacniają włosy i ograniczają ich wypadanie. Starym i sprawdzonym sposobem na naturalną walkę z łupieżem jest połówka cytryny regularnie wcierana w skórę głowy, ocet jabłkowy, soda oczyszczona, jogurt naturalny (w naturalny sposób nawilża naskórek i przynosi ulgę swędzącej i piekącej skórze), płukanka z pokrzywy, octu, tymianku i czosnku oraz masaż zieloną glinką (można stosować codziennie lub przy każdym myciu głowy).

Na rynku istnieje wiele w pełni naturalnych produktów do codziennej pielęgnacji skóry głowy, pomocnych w zwalczaniu łupieżu. I tak w aptekach można znaleźć wiele produktów przeciwłupieżowych, które zawierają substancje czynne m.in. takie jak: kwas salicylowy, chlorek selenu, ketokonazol i pochodne imidazolu. Z pomocą też przychodzą nam różnego rodzaju naturalne kremy, emulsje, maści, naturalne oleje oraz odżywki i szampony przeciwłupieżowe o właściwościach przeciwłojotokowych i przeciwgrzybiczych dostępne w naturalnych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Naturalne kosmetyki przeciwłupieżowe

W internetowym sklepie Sanaja.pl dostępne są w pełni naturalne szampony, odżywki i inne produkty pomocne w walce z łupieżem.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)