Dziegieć brzozowy - właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Dziegieć brzozowy – Właściwości i zastosowanie w kosmetyce

| 0 Komentarzy

Dziegieć brzozowy znany jest i stosowany od tysięcy lat w kosmetyce i medycynie naturalnej. Ceniony jest za swoje niezwykłe właściwości antybakteryjne i dezynfekujące stosowany był głównie w leczeniu chorób skóry. Jakie jeszcze właściwości posiada olej dziegieć brzozowy?

Co to jest dziegieć brzozowy?

Dziegieć brzozowy (zwany również smołą drzewną) to ciemna, prawie czarna, lepka i tłusta maź o ostrym, mocnym i bardzo nieprzyjemnym zapachu, który przypomina smołę drzewną zmieszaną z benzyną i oscypkiem. Otrzymywany jest podczas suchej destylacji drewna, kory, torfu lub węgla. Sucha destylacja natomiast polega na podgrzewaniu wymienionego materiału bez dopływu powietrza w temperaturze od 400 do 1000 stopni Celsjusza.

Dziegieć brzozowy Skład

Skład chemiczny dziegciu brzozowego jest bardzo złożony i nie jest on do końca poznany. Zawiera między innymi: betulinę, gwajakol, benzen, ksylen, fenol, a także substancje żywiczne, kwasy organiczne, fitoncydy.

Toksyczność dziegciu

W 1915 roku udowodniono silnie toksyczne i nierzadko rakotwórcze właściwości substancji takich jak: enzopiren, pochodne fenantrenu, chryzenu, antracenu, dibenzoakrydyny, stilbenu, chinoliny, aminonaftalenu, które wchodzącą w skład dziegciu. Występują one zarówno w dziegciach roślinnych jak i mineralnych (węglowych, maź pogazowa). Wyżej wymienione substancje toksyczne i rakotwórcze zawierają dziegcie słabo oczyszczone. Oznacza to, że należy bardzo dokładnie czytać skład kosmetyków, kupować wyłącznie certyfikowane kosmetyki z naturalnym dziegciem brzozowym (jest najbezpieczniejszy) lub naturalnym ekstraktem dziegciowym oraz całkowicie zrezygnować z preparatów niewiadomego pochodzenia.

Dziegieć brzozowy Właściwości lecznicze

Składnik ten wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciw pasożytnicze i przeciwbakteryjne. Wspomaga pracę serca, oczyszcza organizm z pasożytów oraz ze szkodliwych produktów przemiany materii. Może też wpływać na neutralizację negatywnych skutków chemioterapii. Ponadto dziegieć brzozowy znajduje swoje zastosowanie w leczeniu zaburzeń metabolicznych i niestrawności. Łagodzi też wszelkie uporczywe swędzenie skóry, wysypkę skórną, świerzb, grzybicę skóry, egzemę i łuszczycę, a także ropiejące rany, siniaki, odparzenia, odmrożenia i odleżyny.

Właściwości kosmetyczne dziegciu brzozowego

W kosmetyce dziegieć brzozowy doceniany jest za niezwykłą skuteczność w oczyszczaniu skóry. Świetnie zmniejsza ilość zaskórników, reguluje poziom sebum, zmiękcza i wygładza skórę oraz zmniejsza rozszerzone pory. Dodatkowo wspomaga leczenie trądziku, zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków, wzmacnia cebulki włosowe, eliminuje łupież oraz zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Ponadto leczy owrzodzenia, grzybicze choroby skóry i łagodzi wszelkie stany zapalne skóry.

Dziegieć brzozowy Zastosowanie

Dawniej dziegieć brzozowy stosowano w życiu codziennym m.in. nasycano nim odzież lnianą i wełnianą tak, aby chronić w ten sposób tkaniny przed robactwem. U zwierząt domowych po dziś dzień leczy się dolegliwości racic, kopyt i kości. Dawniej też dziegciem brzozowym smarowano piasty kół, impregnowano liny i skóry oraz stosowano jako klej do mocowania grotów strzał.
Dziś jednak najczęściej dziegieć brzozowy stosuje się jako składnik naturalnych szamponów, masek i odżywek do włosów lub w formie oleju aplikuje się bezpośrednio na ciało.

Gdzie kupić kosmetyki z dziegciem brzozowym

Kosmetyki naturalne z dodatkiem dziegciu brzozowego oraz inne w pełni naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów dostępne są w sklepie internetowym Sanaja.pl.

Naturalny szampon bez SLS Dziegciowy

Naturalny szampon bez SLS – Dziegciowy – Na łupież i tłuste włosy

Organiczny szampon dziegciowy z zieloną glinką do codziennego stosowania. Nie zawiera SLS i silikonów. Polecany do włosów tłustych, matowych, z łupieżem.

Kup teraz

Naturalny szampon w kostce dziegciowy

Naturalny szampon w kostce dziegciowy z rozmarynem i glinką

Naturalny, twardy szampon w kostce polecany do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, słabych i skłonnych do wypadania.

Kup teraz

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)