Co to są zmarszczki?

Co to są zmarszczki?

| 0 Komentarzy

Zmarszczki są niemalże symbolem nieubłaganie upływającego czasu. Potrafią spędzać sen z powiek niejednej osobie. Co to właściwie są zmarszczki, jakie są ich rodzaje i przyczyny występowania?

Co to są zmarszczki?

Zmarszczki są pionowymi lub poziomymi zagłębieniami w naszej skórze, spowodowanymi załamaniami struktury skóry oraz włókien kolagenowych i elastynowych, które są odpowiedzialne za jędrność i gładkość skóry. Zmarszczki są ściśle związane ze skomplikowanym i naturalnym procesem starzenia się skóry (starzenie rozpoczyna się już po ukończeniu 25 roku życia). Mogą pojawić się też na skutek wielu innych czynników, m.in. takich jak: nadmierna ekspozycja na Słońce (opalanie i niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych), ekspresyjna mimika twarzy (śmiech i powtarzające się grymasy twarzy), ugniatanie twarzy podczas snu (spanie na brzuchu lub na boku) lub prowadzenie niezdrowego trybu życia (palenie papierosów, zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy).

Jakie są rodzaje zmarszczek?

W zależności od miejsca i czynników występowania możemy wyróżnić kilka rodzajów zmarszczek:

  • Zmarszczki płodowe – pojawiają się z chwilą urodzenia.
  • Zmarszczki mimiczne – pojawiają się jako pierwsze nawet przed 25 rokiem życia. Powstają podczas częstych ruchów mięśni, które są odpowiedzialne za naszą mimikę twarzy.
  • Zmarszczki posłoneczne – pojawić się mogą również bardzo wcześnie i towarzyszą im liczne przebarwienia i odbarwienia skóry. Wynikają z nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne lub częste wizyty w solarium.
  • Zmarszczki senne – powstają na skutek złego ułożenia skóry podczas spania.
  • Zmarszczki grawitacyjne – występują naturalnie, na skutek utraty elastyczności skóry i przyciągania ziemskiego.
  • Zmarszczki strukturalne – związane są z niezdrowym i niehigienicznym trybem życia.
  • Zmarszczki starcze – pojawiają się wraz z wiekiem na skutek nieodwracalnych procesów starzenia się skóry.

Jak pozbyć się i opóźnić proces pojawiania się zmarszczek?

Istnieje wiele sposobów na spłycenie zmarszczek, a z pomocą w tym mogą pomóc m.in. suplementy diety bogate w witaminy i kolagen, liczne kremy przeciwzmarszczkowe, nawilżające i ujędrniające, peelingi (m.in. retinol, mikrodermabrazja, kwasy AHA), maski kolagenowe i nawilżające lub bardziej inwazyjne metody, takie jak: wstrzykiwanie substancji wypełniających (np. kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej (botoks)) lub operacje chirurgiczne (np. lifting twarzy).

Aby opóźnić proces pojawiania się zmarszczek przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią ilość spojonego snu, ograniczenie czynników stresujących, zdrową dietę i odpowiednią pielęgnację skóry, dostosowaną do problemu i typu cery.

Naturalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe oraz inne produkty naturalne można zakupić bezpośrednio w sklepie internetowym Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)