Co to są maceraty i jak wykorzystać je w naturalnej pielęgnacji?

Co to są maceraty i jak wykorzystać je w naturalnej pielęgnacji?

| 0 Komentarzy

Czym są maceraty, czym różnią się od olejków i jak się je wytwarza? Jakie mają zastosowanie w naturalnej pielęgnacji i czy warto je stosować?

Co to są maceraty?

Maceraty roślinne są to oleje roślinne z wyciągami, ziół, kwiatów lub pąków, pozyskiwanych w procesie maceracji. Oprócz bazowego oleju, zawierają również rozpuszczalne w tłuszczach substancje aktywne, właściwe dla rośliny, która została wykorzystana. Maceracja to proces trwający zazwyczaj kilka tygodni, który polega na moczeniu kwiatów lub ziół w oleju bazowym (np. oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym, itp.), a następnie poddaniu ich działaniu promieni słonecznych. Na koniec, po odfiltrowaniu, uzyskuje się olej, łączący właściwości oleju bazowego oraz wszystkie aktywne substancje (rozpuszczalne w tłuszczach) rośliny, która została poddana maceracji. Powstały olej otrzymuje nazwę macerowanej rośliny.

Maceraty są wrażliwe na światło i wysoką temperaturę, dlatego zaleca się przechowywać je w pojemnikach z przyciemnianego szkła, w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Maceraty wodne

Maceraty można również uzyskać poprzez przygotowanie ich na zimno, w postaci wyciągów wodnych. Wodą o temperaturze pokojowej zalewa się rozdrobnioną roślinę i pozostawia na około 30 minut, a następnie przecedza, dodając przepisową ilość wody, przepłukując surowiec. Ten sposób wykorzystywany jest zazwyczaj w przypadku roślin stosowanych w medycynie naturalnej.*

*Źródło: Wikipedia

Gdzie kupić?

Naturalne maceraty roślinne, olejki oraz wiele innych naturalnych kosmetyków kupisz w sklepie Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)