Certyfikaty w kosmetykach naturalnych

Certyfikaty w kosmetykach naturalnych

| 0 Komentarzy

Producenci prześcigają się w zachęcających hasłach, które mają przekonać nas, że ich produkty są nie tylko skuteczne, ale też w pełni naturalne czy ekologiczne. Prawdę o produkcie powiedzą nam certyfikaty, które na dzień dzisiejszy są jedynym źródłem informacji, co do naturalności danego produktu.

Wybierając interesujący nas kosmetyk, powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenia, które widnieją na jego opakowaniu. Jednak jak tu się nie pogubić wśród tylu znaków, zwłaszcza, że każdy certyfikat posiada własne kryteria oceniania? Poniżej przedstawiamy popularne certyfikaty w kosmetykach naturalnych.

Certyfikat Ecocert

Certyfikat EcoCert

Ecocert to międzynarodowe, niezależne francuskie stowarzyszenie, kontrolujące i działające w zakresie ochrony środowiska. Zajmuje się także certyfikacją żywności oraz kosmetyków, zarówno naturalnych jak i organicznych, określając swoimi znakami dwie kategorie nazwami: „kosmetyk biologiczny” i „kosmetyk ekologiczny i biologiczny”. Pierwszy znak oznacza, że surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią minimum 50% w kosmetyku. Natomiast drugim znakiem mogą zostać oznaczone produkty, których ilość surowców pochodzenia naturalnego wynosi minimum 95% i przynajmniej tyle samo musi pochodzić z upraw biologicznych.

W obu przypadkach znaków, Ecocert zakazuje stosowania sztucznych tłuszczy, parafiny, silikonów oraz innych substancji uzyskiwanych z destylacji ropy naftowej. Zakazuje również stosowania surowców zwierzęcych jak i roślinnych modyfikowanych genetycznie, surowców pochodzenia zwierzęcego, a także testowania na zwierzętach produktu końcowego. Dodatkowo znak Ecocert na produkcie oznacza całkowitą rezygnację z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących.

Certyfikat BDiH

Certyfikat Certyfikat BDiH

BDiH to Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, który certyfikuje jedynie kosmetyki naturalne, nadając im opatrzony logiem znak „Certified Natural Cosmetic”. Co prawda nie wymaga procentowej zawartości substancji naturalnych i certyfikowanych surowców organicznych, ale wszystkie jej surowe wymagania muszą zostać spełnione.

Znak BDiH znajdujący się na opakowaniu produktu jest dla nas gwarancją, że produkt jest czysty biologicznie, przyjazny zarówno dla skóry jak i środowiska naturalnego i podlega stałej kontroli. Certyfikat ten gwarantuje, że składniki roślinne pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych i certyfikowanych dzikich zbiorów. BDiH zakazuje wszelkich testów (zarówno całego kosmetyku jak i poszczególnych składników) na zwierzętach, w tym obecności składników z martwych zwierząt (np. olej żółwi, tłuszcz świstaka czy kolagen zwierzęcy).

Certyfikat ICEA

Certyfikat ICEA

ICEA Ethical and Environmental Certification Institute to włoska organizacja zajmująca się certyfikacją żywności oraz kosmetyków naturalnych i organicznych. Znak ICEA znajdujący się na produkcie zapewnia, że w kosmetyku nie zostały użyte rośliny modyfikowane genetycznie, a także nie znajdują się w nim żadne szkodliwe substancje czy syntetyczne składniki chemiczne. Dodatkowo gwarantuje nam, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach, a w trakcie jego produkcji nie użyto promieniowania jonizującego.

Certyfikat Cosmebio

Certyfikat Cosmebio

Cosmebio zapewnia przejrzystość w zakresie składników i procesów produkcyjnych w kosmetykach ekologicznych. Zgodnie z tymi zasadami, produkty certyfikowane oznaczone BIO lub logo ECO muszą zawierać głównie składniki naturalne i składniki pochodzenia naturalnego. Cosmebio wymaga aby każdy ekologiczny produkt zawierał przynajmniej 95% składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego.

Cosmebio zakazuje stosowania syntetycznych zapachów, barwników i konserwantów (paraben i fenoksyetanol), a także substancji pochodzenia petrochemicznego (parafina, silikon czy PEG). Dodatkowo wyklucza obróbki jonizacyjne czy substancje z roślin genetycznie modyfikowanych. Cosmebio uważa, że poszanowanie natury powinno być całkowite, dlatego nie tylko nie uznaje wszelkich procesów pozyskiwania, które mogą zanieczyszczać środowisko, ale także wyklucza całkowicie testowanie na zwierzętach.

Certyfikat Soil Association

Certyfikat Soil Association

Instytucja ta certyfikuje jedynie kosmetyki organiczne i zastrzega, że produkt organiczny opatrzony logiem organizacji z napisem „Organic Standard” musi zawierać minimum 95 proc. surowców organicznych. Soil Association zakazuje również stosowania wszelkich składników modyfikowanych genetycznie, nie uznaje parabenów, pochodnych ropy naftowej, sztucznych aromatów, detergentów oraz innych niebezpiecznych substancji, natomiast samo opakowanie produktu musi być biodegradowalne.

Certyfikat Vegan Society

Certyfikat Vegan Society

Vegan Society to Brytyjska organizacja, która certyfikuje produkty odpowiednie dla wegan, wegetarian czy osób z nietolerancją laktozy. Certyfikat Vegan Society daje nam gwarancję, że produkt nie był testowany na zwierzętach i jest wolny od składników pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo zapewnia nas, że roślinne składniki zawarte w produkcie nie pochodzą z upraw GMO i dotyczy to zarówno samego produktu jak i jego poszczególnych składników.

Certyfikat Demeter

Certyfikat Demeter

Demeter to niemieckie stowarzyszenie producentów ekologicznych, które jako pierwsze ustanowiło wymagania wobec całego procesu produkcji żywności czy kosmetyków naturalnych. Znak Demeter na opakowaniu kosmetyku gwarantuje, że produkt ten jest wytworzony w zgodzie z zasadami sprawiedliwego handlu (Fair Trade), a także jest wyprodukowany z całkowicie naturalnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Kosmetyk opatrzony tym znakiem nie był testowany na zwierzętach, a jego składniki nie pochodzą z martwych zwierząt.

Certyfikat IHTK

Certyfikat IHTK

IHTK to skrót od Internationaler Herstellerverband gegen Tierversuche in der Kosmetik (Międzynarodowy związek producentów przeciwko stosowania testów na zwierzętach w kosmetyce). Znakiem IHTK jest „zajączek z ochraniającą go głową”. IHTK razem z niemieckim związkiem ochrony zwierząt od lat walczy o zakazanie wszelkich testów na zwierzętach w kosmetyce. Certyfikat IHTK oznacza, że od początku do końcowa produkcji nie zostały wykonane żadne testy na zwierzętach.

Surowce, których zdobycie wiązało się z męczeniem lub uśmiercaniem zwierząt są całkowicie wykluczone. Wyjątek stanowią substancje pochodzące od żywych zwierząt, takie jak: lanolina, wosk pszczeli, miód czy mleko. Dodatkowo IHTK zakazuje współpracy z firmami, które przeprowadzają testy na zwierzętach lub zamawiają w innych laboratoriach. Produkty oznaczone znaczkiem IHTK wolne są od cierpień zwierząt i substancji zagrażających człowiekowi i środowisku naturalnemu.

Certyfikat EcoControl

Certyfikat EcoControl

EcoControl to instytucja certyfikująca kosmetyki zgodnie ze standardami certyfikatów innych organizacji, m.in. takich jak BDiH czy Ecocert. Kosmetyk opatrzony tym znakiem zawiera jedynie naturalne, surowe materiały, wolne od organizmów modyfikowanych genetycznie czy wszelkich pochodnych ropy naftowej.

Gdzie kupić certyfikowane kosmetyki naturalne i organiczne?

Certyfikowane kosmetyki naturalne można kupić w sklepie internetowym sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)