Alkohol w kosmetykach

Alkohol w kosmetykach

| 0 Komentarzy

Alkohol to jedna z najbardziej kontrowersyjnych substancji, którą bardzo często można spotkać w kosmetykach, także tych naturalnych. Jakie są najczęściej spotykane alkohole w kosmetykach i jaką odgrywają rolę? Czy jest się czego bać i czy warto ich unikać?

Ogólne właściwości alkoholu w kosmetykach

 • Wykazuje działanie konserwujące.
 • Działa bakteriobójczo.
 • Zmniejsza stan zapalny.
 • Wykazuje działanie antyperspiracyjne.
 • Działa jako rozpuszczalnik, skutecznie rozpuszczając tłuszcz.

Rodzaje alkoholi stosowanych w kosmetykach

 • Etanol – (zwany inaczej Alcohol, Alcohol denat., DRF alcohol, Gain alcohol) ma działanie silnie odtłuszczające, które w agresywny sposób pozbawia skórę naturalnego płaszcza hydrolipidowego. A wszystko po to, aby umożliwić wszelkim substancjom aktywnym głębiej przeniknąć do skóry i zapewnić lepszą wchłanialność kosmetyku. Dużym błędem jest agresywne niszczenie naturalnej bariery skóry kosztem wprowadzenia do niej substancji zawartych w danym kosmetyku. Skóra zacznie się bronić produkując większe ilości sebum, a jednocześnie pozbawiona naturalnej bariery, będzie bardziej narażona na czynniki zewnętrzne, co w konsekwencji prowadzić będzie do podrażnień, zaczerwienień, ściągnięcia skóry i przesuszenia oraz nasilenia objawów skóry naczyniowej i trądzikowej. Etanol może pozytywnie wpłynąć na skuteczność wcierek do skóry głowy, alkohol ten bowiem rozgrzewa, poprawiając przy tym krążenie i pobudza cebulki włosowe, stymulując tym samym ich wzrost.
 • Alkohol benzylowy – występuje w olejkach eterycznych i jest popularną substancją konserwującą o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym. Alkohol benzylowy został dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych i ogłoszony substancją bezpieczną.
 • Alkohol cetylowy – wykazuje działanie emulgujące (wpływa na konsystencję kosmetyku), zmiękcza naskórek i ogranicza utratę wody z naskórka tworząc na powierzchni skóry film. Alkohol cetylowy został dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych i ogłoszony substancją bezpieczną.
 • Alkohol cetylostearylowy – to kombinacja alkoholu cetylowego i stearylowego. Działa silnie nawilżająco i emulgująco (wpływa na konsystencję kosmetyku), dodatkowo zmiękcza i uelastycznia skórę i włosy.
 • Alkohol stearylowy – posiada mniejszą wchłanialność niż alkohol cetylowy. Wykazuje działanie zmiękczające naskórek, kondycjonujące (zmiękcza i wygładza włosy) oraz ogranicza utratę wody z naskórka.
 • Alkohol izopropylowy – wykazuje działanie łudząco podobne do etanolu. Po dłuższym stosowaniu silnie wysusza i prowadzi do reakcji alergicznych, co więcej nasila objawy trądziku i wszelkich innych problemów skórnych.Kosmetyki „bezalkoholowe”

Według europejskiego rozporządzenia kosmetycznego, tylko takie produkty mogą nosić tą nazwę, które nie zawierają szkodliwego dla skóry, odwadniającego rodzaju alkoholu. Nie znaczy to wcale, że w kosmetyku alkoholu nie może być wcale, bowiem w składzie takiego produktu możemy znaleźć alkohol woskowy lub tłuszczowy, zawarty jako ekstrakt lub rozpuszczalnik.

Czy warto unikać alkoholu w kosmetykach?

Alkohol zawarty w składzie danego kosmetyku od razu kojarzy nam się z negatywnym działaniem. Nie jest to właściwe podejście, bowiem istnieje wiele rodzajów alkoholu i nie każdy ma negatywny wpływ na naszą skórę. W zależności od rodzaju i stężenia, alkohol może jedynie wzmocnić i przyspieszyć działanie substancji aktywnych zawartych w danym produkcie. Dodatkowo alkohol ma właściwości konserwujące, zapewniając skórze sterylność, co jest lepszym rozwiązaniem niż stosowanie sztucznych i chemicznych środków konserwujących.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)