Podstawowe rodzaje cer

4 podstawowe rodzaje cery

| 1 Komentarz

Cienka, mało elastyczna, pełna przebarwień, z widocznymi naczynkami krwionośnymi, a może świecąca się w strefie T? Czy potrafisz trafnie określić rodzaj swojej cery?

Zanim zastosujemy wybrany kosmetyk pielęgnacyjny na swoją skórę, warto wcześniej precyzyjnie określić jaki posiadamy typ cery. Wiedza ta pozwoli nam dobrać idealny produkt dla naszej skóry oraz odpowiednią pielęgnację, co zagwarantuje nam większą skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu. Co prawda charakterystyka skóry jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ dany typ skóry może się zmieniać w zależności od: wieku, warunków otoczenia czy trybu życia. Dla ułatwienia przedstawiamy 4 podstawowe typy skóry.

4 podstawowe rodzaje cery

Cera normalna

Aksamitna, gładka, jędrna, o wyrównanym kolorycie i prawidłowym poziomie nawilżenia. Na próżno szukać u niej zaskórników, rozszerzonych porów, zaczerwienień, przebarwień lub widocznych oznak łuszczenia. Cera normalna to cera idealna, która niestety wśród dorosłych osób nie występuje. Taki typ skóry możemy jedynie spotkać u dzieci do okresu pokwitania.

Cera sucha

Określana inaczej „pergaminową”, a jej suchość zwykle spowodowana jest brakiem lipidów w naturalnej barierze ochronnej skóry. To cera niezwykle cienka, krucha i delikatna, która starzeje się stosunkowo szybciej niż inne rodzaje cer. W dodatku jest nieprzyjemnie szorstka w dotyku, matowa (nie błyszczy się) i mało elastyczna. Posiada blady kolor skóry z minimalnym odcieniem różu. Jest niezwykle podatna na podrażnienia, łuszczenia i otarcia. Zobacz naturalne kosmetyki do cery suchej.
Cera tłusta

Cera tłusta posiada charakterystyczny szaro żółtawy odcień skóry, jest słabo ukrwiona, zawiera wysoki poziom natłuszczenia oraz nawilżenia i posiada dużą skłonność do występowania trądziku. To skóra dość gruba, zwykle odporna na czynniki zewnętrzne takie jak: słońce, wiatr, mróz, a także drobne urazy czy otarcia. W dotyku cera tłusta jest elastyczna, jędrna i gładka, choć dość mocno śliska. Spowodowane jest to nadmierną ilością wydzielanego sebum, co jest skutkiem nadaktywnej pracy gruczołów łojowych.

Cera tłusta teoretycznie starzeje się dużo wolniej niż inne typy skóry i dłużej zachowuje jędrność i młody wygląd. Problemem jest natomiast nadmierna praca gruczołów łojowych na całym obszarze twarzy, które przyczyniają się do nieestetycznego świecenia się skóry, zatkanych i wyraźnie rozszerzonych porów, dużej ilości zaskórników, krostek i szpecących wyprysków. Zobacz naturalne kosmetyki do cery tłustej.

Cera mieszana

To cera, na której występują miejscami bardziej tłuste części niż na innych obszarach twarzy. Zwykle przetłuszczenia te występują w tzw. strefie T, czyli okolicy czoła, nosa i brody. Natomiast okolice policzków i oczu pozostają suche. Pielęgnacja tego typu cery nie należy do najłatwiejszych, ponieważ osoby posiadające cerę mieszaną borykają się z problemami charakterystycznymi dla cery tłustej (mogą mieć skłonność do łojotoku) jak i cery suchej lub wrażliwej (uczucie napięcia skóry, pieczenie i zaczerwienienie). Skóra mieszana wymaga więc mieszanej pielęgnacji odrębnych partii skóry twarzy. Zobacz naturalne kosmetyki do cery mieszanej.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że u każdego typu skóry może występować typ uzupełniający, który związany jest z wiekiem, problemami zdrowotnymi, niewłaściwą pielęgnacją lub nieodpowiednim stylem życia. I tak osoby posiadające cerę normalną, mieszaną, suchą lub tłustą mogą posiadać równocześnie cerę dojrzałą, wrażliwą lub naczynkową, a cera tłusta lub mieszana może dodatkowo borykać się z problemami cery trądzikowej.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy

Zobacz wszystkie naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy

1 komentarz

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)