Sekrety urody Kleopatry i jej naturalne sposoby pielęgnacji

Sekrety urody Kleopatry i jej naturalne sposoby pielęgnacji

| 0 Komentarzy

Kleopatra – sławna władczyni antycznego Egiptu i ikona kobiecości, która potrafiła oczarować najpotężniejszych mężczyzn swoich czasów. Do dziś na jej temat trwają burzliwe dyskusje. Czy jej sekretem była niezwykła uroda? A może sukces zapewniły jej odpowiednie sposoby pielęgnacji, które pozwoliły zachować młody wygląd?

Kleopatra VII Filopator była ostatnią i najsłynniejszą królową Egiptu z dynastii Ptolemeuszów. Do dziś uważana jest za jedną najwybitniejszych kobiet antycznego świata, a legendy o jej niezwykłej urodzie, inteligencji, przebiegłości i wielkiej dbałości o wygląd, przetrwały do naszych czasów. Potrafiła oczarować Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, a dzięki zdolnościom dyplomatycznym, przez długi czas utrzymywała niezależność Egiptu od władzy i wpływów potężnego Rzymu.

Dyskusyjna uroda Kleopatry

Popiersie Kleopatry VII z roku 40-30 p.n.e
Popiersie Kleopatry VII z roku 40-30 p.n.e źródło: commons.wikimedia.org

Legendy a rzeczywistość

Wbrew temu co niektórzy sądzą, Kleopatra nie była Egipcjanką ani Arabką. Była Greczynką z greckiej dynastii Ptolemeuszy, która objęła władzę nad Egiptem po śmierci Aleksandra Wielkiego. Wizerunek Kleopatry jaki znamy został wykreowany głównie przez hollywoodzkie filmy, w których główną rolę grały urodziwe aktorki (Elizabeth Taylor, Leonor Varela). Badając starożytne teksty trudno jednak udowodnić, że Kleopatra była uznawana za piękną kobietę.

Wyjątkową urodę przypisuje się jej niejako z logicznego przekonania, że skoro uwiodła dwóch najpotężniejszych mężczyzn tamtych czasów (Juliusza Cezara i Marka Antoniusza), biorąc aktywny udział w światowej polityce, musiała być niesłychanie piękna.

Kleopatra VII na monecie syryjsko-rzymskiej
Kleopatra VII na monecie syryjsko-rzymskiej źródło: commons.wikimedia.org (Otto Nickl)

Rzeczywisty wizerunek Kleopatry

Również starożytne portrety nie są wiarygodne, ponieważ królowej nie można było przedstawiać brzydko lub nawet jako przeciętnej urody kobietę. Nawet pomimo tej idealizacji Kleopatra na rzymskim popiersiu nie prezentuje się zbyt ciekawie. Najbardziej wiarygodne wydają się monety, na których władcy byli przedstawiani realistycznie, aby uniknąć podróbek pieniądza.

Patrząc na wizerunek Kleopatry na monetach, można powiedzieć, że określenie jej jako kobiety przeciętnej urody mogłoby być już sporym nadużyciem.

Wielka dbałość o urodę

Piękna czy nie, Kleopatra VII znana była ze swojej niezwykłej dbałości o urodę. Być może to właśnie jej zadbana skóra, intrygujący makijaż, odpowiednio dobrane perfumy i piękny głos sprawiały, że potrafiła oczarować niemal każdego. Dzisiaj Kleopatrę kojarzymy przede wszystkim z jej zabiegami pielęgnacyjnymi, z których najpopularniejsza jest kąpiel w mleku. Królowa Egiptu odbywała również dalekie podróże do Morza martwego aby wykąpać się w jego wodach i wykorzystać jego dobroczynne błoto.

Kosmetyki domowej (pałacowej) roboty

Wiemy, że Kleopatra sama wybierała składniki swoich kosmetyków, a używała m.in. glinki, oliwy z oliwek, oleju sezamowego czy olejku różanego. Wszystko po to, aby zachować piękny wygląd skóry i uniknąć zmarszczek. Musimy jednak pamiętać, że Kleopatra zmarła w wieku 39 lat, co nie jest bardzo zaawansowanym wiekiem, choć w tamtych czasach już trzydziestolatki określano jako kobiety w podeszłym wieku. Być może to właśnie fakt długoletniej młodości Kleopatry, był tajemnicą jej sukcesu, bowiem o swoją urodę zaczęła dbać stosunkowo wcześnie.

Kult jasnej skóry

Jasna skóra KleopatryW czasach Kleopatry symbolem pozycji oraz statusu społecznego była m.in. biała skóra. Bardzo dbano więc aby jej nie opalać. Opalenizna i spieczona skóra były bowiem utożsamiane z plebsem, biedotą i niewolnikami, którzy pracowali i większość czasu spędzali na słońcu. Naturalna blada cera szybko przestała wystarczać, dlatego dla uzyskania lepszego efektu stosowano pudry, których częstym składnikiem była biel ołowiana, która najlepiej przylegała do skóry. Dziś wiemy, że ołów jest bardzo szkodliwy, a jego stosowanie na skórę powoduje jej zniszczenie. Skóra szarzeje i może pokryć się krostami i bliznami. Wydaje się więc bardzo prawdopodobne, że Kleopatra miała problemy ze skórą. Jednak jej metody zwalczania trądziku i łuszczycy są stosowane do dzisiaj.

Perfekcyjny makijaż

Egipska królowa opanowała również do perfekcji sztukę makijażu i skutecznie maskowała defekty swej urody. Wydłużone mocną kreską oczy sprawiały, że twarz wydawała się bardziej proporcjonalna, było to również elementem ówczesnej mody. Kleopatra podkreślała swoje spojrzenie czymś w rodzaju kajal lub kohl, który nie tylko podkreślał piękno oczu, ale też chronił przed zapaleniem spojówek i rozprzestrzenianiem się bakterii. Rzęsy malowano mieszaniną sadzy, oliwy i białka kurzego, co zapewniało im głęboką czerń i odpowiednią sztywność. Usta w tamtych czasach kolorowano sproszkowanymi minerałami lub karminowymi barwnikami z wysuszonych mrówek i żuków. To właśnie w starożytnym Egipcie wynaleziono pierwszą szminkę.

Gładka skóra na całym ciele

Starożytni Egipcjanie nie byli zwolennikami włosów na ciele, dlatego powszechnie stosowali zabiegi depilacji, za pomocą miodu lub cukru i żywicy. Ogrzewano je w wodzie do postaci pasty, a następnie nakładano na skórę.

Piękne i zdrowe włosy

Kleopatra głęboko nawilżała swoje włosy, aby zawsze były lśniące i jedwabiście gładkie. Stosowała przede wszystkim maseczki składające się z oleju rycynowego, mleka oraz miodu. Mieszanka taka doskonale nawilża, odżywia i wzmacnia włosy, a królowa stosowała ją także przed każdym barwieniem włosów henną. Często nakładała na włosy również żółtka jaj, które działają jak szampon i maska.

Uwodzicielskie perfumy

Sól z morza martwego Kleopatra doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że zapach działa jak afrodyzjak, dlatego zawsze dbała o to aby ładnie pachnieć. Perfumami skraplała również przedmioty w okół siebie, a cały jej pałac pachniał kadzidłem i zapachem kwiatów. Królowa wykorzystywała również olejki eteryczne z kwiatów i ziół, które wcierała w ciało oraz włosy. Rzadkie przyprawy oraz kwiaty kazała sprowadzać dla siebie prosto z Indii.

Peruki i nakrycia głowy

Legendarna władczyni lubiła zmieniać swój wygląd i codziennie wyglądać inaczej. Stosowała więc różne fryzury, peruki i nakrycia głowy. Chociaż najbardziej kojarzy nam się z czarnymi, prostymi włosami do ramion, to widywano ją również z kręconymi włosami czy warkoczykami. Co do jej naturalnych włosów nie ma pewności, bowiem w starożytnym Egipcie większość kobiet goliła głowy na łyso. Królowa lubiła również ozdabiać się złotymi ozdobami, wysadzanymi kamieniami szlachetnymi.

Sekrety urody Kleopatry i jej naturalne sposoby pielęgnacji

Urodowy poradnik królowej Kleopatry

Podczas wykopalisk w Dolinie Królów archeolodzy natrafili na tabliczkę, na której zostały spisane kosmetyki naturalne używane przez Królową. W ten oto sposób upadł mit, że Królowa zawdzięcza swój urok jedynie dzięki kąpielom w mleku. Jest to również pierwszy znany poradnik o kosmetyce. Niestety dzieło nie zachowało się w całości, ale z sześciu części, które przetrwały możemy wyczytać wiele przepisów na kąpiele, maseczki, toniki oraz inne specyfiki, np. przeciwdziałające wypadaniu włosów. W swoich przepisach Kleopatra wykorzystywała zioła, oleje, ale również takie egzotyczne składniki jak palone zęby konia, odchody myszy, czy też całe palone myszy.

Kleopatra wniosła do kosmetyki wiele własnych pomysłów: kąpała się w wannie wypełnionej mlekiem z dodatkiem ziół, wykorzystywała zapachy i esencje z kwiatów, pielęgnujące działanie miodu, robiła peelingi z naturalnych składników, a także olejowała skórę i włosy. Podkreślała urodę makijażem. Dodawała też sobie atrakcyjności poprzez otaczanie się złotem i drogocennymi kamieniami. Uwielbiała perfumy, wykorzystywała je jako afrodyzjak. Wiele z jej rytuałów piękna można śmiało wykorzystać w dzisiejszej, współczesnej pielęgnacji!

Naturalne kosmetyki stosowane przez Kleopatrę

Sól z morza martwego

Sól z Morza Martwego

Kleopatra regularnie odwiedzała rejony Morza Martwego, okładając się błotem i kąpiąc w tej niezwykle zasolonej wodzie. Sól morska z Morza Martwego zawiera najwartościowsze rodzaje minerałów, bardzo przydatne w regeneracji skóry. Można ją dodawać do kąpieli, a dobroczynne składniki zostaną wchłonięte przez skórę, dzięki czemu doskonale ją odżywią i odmłodzą.

Sól z morza martwego

Woda różana zamiast toniku

Jak wiemy, najsławniejsza królowa Egiptu uwielbiała otaczać się kwiatami, a szczególnie upodobała sobie róże. Doceniała ich zapach i właściwości pielęgnacyjne, które chętnie wykorzystywała w swojej pielęgnacji. Twarz przemywała wodą różaną (która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego toniku – doskonale nawilża, odżywia i wygładza skórę), a płatki róży dodawała płatki do kąpieli i nacierała nimi skórę. Po kąpieli zaś pokrywała ciało olejkiem różanym.

Sól z morza martwego

Awokado

Dobroczynny wpływ awokado na skórę znany jest już od Starożytności. Egipcjanie wykorzystywali je do przygotowywania masek zmiękczających, odżywczych i nawilżających. Pasta z awokado doskonale nadaje się jako dodatek do wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Same zaś plasterki awokado można kłaść na powieki, aby zmniejszyć obrzęki w okół oczu.

Sól z morza martwego

Aloes

Aloes to roślina, która nigdy się nie starzeje, dlatego sądzono, że jego właściwości pozwalają zachować wieczną młodość. Królowa Kleopatra używała preparatów zawierających ekstrakt aloesu, który posiada silne właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i regenerujące. Dzięki temu dobroczynnie wpływa na kondycję skóry i pomaga w zwalczaniu takich problemów jak trądzik, oparzenia, łuszczyca, obrzęk.

Sól z morza martwego

Olej migdałowy

Olej migdałowy był często wykorzystywany jako naturalny balsam do ciała, stosowany zazwyczaj po kąpieli. Olej ten doskonale nawilża i łagodzi napięcie skóry, pozwalając na dłużej zachować jej świeżość i młody wygląd. Olej awokado zawiera wiele niezbędnych dla skóry składników odżywczych, witaminę E oraz zdrowe kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Dzięki swoim właściwościom Anti-Aging spowalnia powstawanie zmarszczek.

Sól z morza martwego

Owsianka zamiast mydła

Egipskie kobiety od zawsze stosowały mydła wykonane z najwyższej jakości tłuszczów, gliny czy naturalnych olejków, z dodatkiem mirry lub kadzidła. Pomimo tego faktu, Kleopatra do oczyszczania swojej skóry wolała stosować płatki owsiane. Owsianka nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale też usuwa z niej zanieczyszczenia i delikatnie ją złuszcza, dodatkowo nawilżając i odżywiając. Oto przepis na oczyszczającą owsiankę:

  • 3 łyżki stołowe płatków owsianych zalej 3 łyżkami gorącej wody i poczekaj aż zmiękną i ostygną.
  • Nałóż mieszankę na twarz i wykonuj delikatny masaż, unikając okolic oczu.
  • Na koniec opłucz skórę ciepłą, a następnie zimną wodą.
  • Skóra powinna być teraz miękka, czysta i nawilżona.

Owsianka doskonale usuwa brud oraz resztki makijażu i kosmetyków z porów skóry. Masaż poprawi również ukrwienie skóry.

Naturalne kosmetyki

Bądź jak Kleopatra i wykorzystaj naturalne kosmetyki w swej codziennej pielęgnacji. Dbaj o zdrowie i urodę produktami, które nie zawierają szkodliwych związków chemicznych. Kosmetyki jakie kupowałaby dziś królowa Kleopatra, znajdziesz w internetowym sklepie Sanaja.pl.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły (zobacz wszystkie)